MediaCat

Türkiye’nin Lovemark’ları

İlk kez 2007 yılında gerçekleştirdiğimiz, 2009’dan bu yana her yıl tekrarladığımız Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması 12 yaşında!

Türkiye’nin Lovemark’ları

Yıllardır olduğu gibi 2019’da da Ipsos tarafından MediaCat için gerçekleştirilen ve Türkiye’nin gönülden bağlı olduğu markaları belirleyen araştırmada bu yıl 17 kategori sorgulandı. Araştırmanın sonuçları hem Lovemark’lar hem de gözü bu unvanda olan markalar için kıymetli içgörüler sunuyor.

Bir ürün veya hizmetten fazlasını vaat edip sunan, tüketicileri ile ürün özellik veya performansından neredeyse bağımsız bir bağ kurmayı başarabilen markaların hikâyesi Lovemark… Takip eden sayfalarda, sürprize yer olmayan kategorilerden ilk kez sorgulanmaları itibarıyla şaşırtıcı çıktıları olan kategorilere, bu önemli unvanı taşıyacak olan 17 marka sizleri bekliyor.

Mazisi olan ve emek veren markalar

Özlem Bulut Sönmezyalçın
Ipsos/Service Line Leader, Brand Health Tracking and Social Intelligence Analytics

Günümüzde, markaların tüketicilerle kurdukları ilişkide geçmiş senelere kıyasla gerek yaptıkları iletişim gerekse de kurdukları ilişkiyle daha yakın olmayı başardıklarını, aralarındaki bağı güçlendirdiklerini görüyoruz. Örneğin; araştırmamızda yer alan dört kategoride geçmiş senelere kıyasla Lovemark’ı olmayan tüketicilerin oldukça azaldığını tespit ettik.

Araştırma sonuçlarını incelediğimizde Lovemark’ların; geçmişi olan, tüketicilerle derin bağlar kuran, uzun dönemli yoğun iletişimle öne çıkan ve bu yolda emek veren markalar olduğunu söylemek doğru olur.

Ipsos olarak tüm dünyada gerçekleştirdiğimiz marka sağlığı ölçümü (Brand Value Creator – BVC) verilerinden birkaç bilgiyi paylaşarak bu duygusal bağın önemini vurgulamak isterim. Sonrasında sizleri bu yolda başarılı olmuş, yani tüketicilerin gönlünü kazanmış markalar ile baş başa bırakacağım.

Cüzdana giden yol

2017’den bu yana tüm kategoriler genelinde marka performanslarının skorları sabitken duygusal yakınlık verilerinde düzenli artış görülüyor. Yani kategorilerdeki markaların ürün özellikleri, performansları biz tüketiciler açısından benzer olsa da bazı markalar kalbimizi kazanmakta daha başarılı.

Marka bazında yaptığımız analizler gösteriyor ki, markanın performansı değerlendirilirken tüketici o markanın performansı hakkında pek de olumsuz konuşmayı tercih etmiyorken (10’lu skala üzerinden 5 puan ve altı yanıt verenler yüzde 19) konu markaya duyulan yakınlık olunca değerlendirmelerin yüzde 33’ü düşük seviyede kalıyor. Bu konuda hâlâ yapacak çok iş var gibi görünüyor. Tüketiciyle kurulan bağın sonucunda, onların tercih setine girmeyi başarıyor markalar. Bu kadarı da yeterli değil, önemli olan tercih setinde ilk sırada yer almak. Araştırma veri tabanımızdan derlenen sonuçlar gösteriyor ki tercih setinde üçüncü sıradan ikinci sıraya yükselmek ya da en çok tercih edilen markalardan olmak yerine tek başına ilk tercih edilen marka olmak cüzdan payında asıl farkı yaratıyor. Tüketici tercih setinde yer alan beş marka içerisinden bile ilk sırada yer almak yüzde 50’den fazla cüzdan payı sağlamakta.

Markanın pazardaki gücünü belirleyen en önemli unsurlardan biri tüketici ile kurulan bağ. Bu bağın en kuvvetli olduğu durum da Lovemark olmak demek. Bu dönemki çalışmamızda Lovemark olarak raporladığımız her markayı can-ı gönülden kutluyoruz!

Türkiye’nin Lovemark’ları 2019

 • Akaryakıt İstasyonu: Opet
 • Ambalajlı Su: Erikli
 • Banka: Ziraat Bankası
 • Beyaz Eşya: Arçelik
 • Bilgisayar: Casper
 • Bulaşık Deterjanı: Fairy
 • Cep Telefonu: Samsung
 • Futbol Takımı: Galatasaray
 • Giyim – Tekstil: LC Waikiki
 • GSM Operatörü: Turkcell
 • GSM Operatörüne Özel Mobil Uygulama: Vodafone Yanımda
 • Kahve: Nescafé
 • Makyaj: Avon
 • Otomotiv: Volkswagen
 • Paketli Kuruyemiş: Tadım
 • Sosyal Medya Platformu: Instagram
 • Süpermarket: Migros

Metodoloji

Türkiye’nin Lovemark’ları araştırması MediaCat önderliğinde Ipsos tarafından, bilgisayar destekli telefon görüşmeleri tekniği (CATI) yöntemiyle gerçekleştirilir. Araştırmanın amacı Türkiye’de rekabetin ve iletişim faaliyetlerinin yoğun olduğu veya merak konusu olan belirli kategorilerde hangi markanın “Lovemark” olduğunu tespit etmektir. Kategoriler, her yılın başında MediaCat önderliğinde tarafların görüşleriyle belirlenmektedir.

Her yıl, araştırma sonuçlarının mevsimsellik etkisini azaltmak üzere araştırma sahası geniş tutulmaktadır. 2019 yılında bu periyot Şubat – Haziran 2019 arası olmuştur. Bayram ve resmî tatillerde çalışmaya ara verilmiştir. Araştırma kadın – erkek oranı eşit, Türkiye temsili 2 bin kişinin katılımıyla gerçekleşmiştir.

2016’da yenilenen Lovemark yaklaşımında olduğu gibi; bu yıl da markanın zihin payı, duygusal olarak yakınlık derecesi, beklenti ve ihtiyaçları karşılama düzeyiyle asla bırakılamayacak kadar sevilip sevilmediği dikkate alınarak modelli bir hesaplama yapılmıştır.

Sırada: MediaCat Lovemarks 2019 Akaryakıt İstasyonu – Opet

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.