MediaCat

Hayat veren dövme

Almanya’da Junge Helden, McCann ve dövme sanatçısı Gara işbirliğinden doğan bu dövme, insanları dövme yaptırırken organ bağışçısı olmaya çağırıyor.

Hayat veren dövme

Her yıl yaklaşık 10 bin insanın organ nakli beklediği Almanya’da halkın yüzde 84’ü organ bağışık yapmaya istekli olduğunu söylüyor. Ne var ki organ bağışçılarının sayısı nüfusun yüzde 0,0001’inde kalıyor. Donör eksikliği nedeniyle, organ bekleyenlerden her gün üçü hayatını kaybediyor.

İnsanların donör olabilmek için açık rıza belgesi göstermelerinin yasal bir zorunluluk olduğu ülkede her dört kişiden birinin dövmesi bulunuyor. Dövme yaptırmadan önce de bir onay formu dolduruluyor. Bu noktadan yola çıkan organ bağışı farkındalık kuruluşu Junge Helden, McCann’in Almanya ve Paris ekipleri ve dövme sanatçısı Gara, #OPTINK projesiyle özel bir dövmeyi organ bağışı onay formuna dönüştürüyor.

Dövme sanatçısı Gara’nın tasarladığı dövmenin uygulanışı bir hayli basit. Minimal geometrik tasarımda organ bağışını, yani yaşam armağanını temsil eden yarım daire diğer yarısıyla yan yana gelerek hayatı oluşturuyor. Diğer dövme sanatçılarının kendi yorumlarını kolayca yansıtabildiği, ölçeklendirilmesi basit dövme, ülkedeki pek çok dövme stüdyosunda ve etkinliklerde ücretsiz yaptırılabiliyor. Her dövmeden önce doldurulan onay formuna organ bağışı kısmı da ekleniyor ve #OPTINK yaptıran kişi aynı zamanda organ bağışçısı oluyor.

Organ bağışı dövmesi, gündelik yaşamda görünürlüğüyle organ bağışına dair her an farkındalık yaratma potansiyeline sahip. Aynı zamanda dövme sahibi kişinin, bağışta son kararı veren aile bireylerine organ bağışçısı olduğunu bildiren bir kanıt niteliğinde.

#OPTINK’in lansmanı, Almanya parlamentosunun herkesi donör haline getirecek bir yasa tasarısını reddedişinin üçüncü yıldönümünün hemen ardından gerçekleştirildi. Tıp camiası, ünlüler ve dövme sanatçıları da lansmana destek verdi. Hayat kurtaran dövme şu ana kadar 100’den fazla kez yapıldı. Bu da 700’den fazla hayatın kurtarılması anlamına geliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.