MediaCat

Meta AB’de siyasi reklamları yasaklayabilir

Yeni yasalara uyum sağlamanın zorluğu, Avrupa Birliği’nde siyasi reklamları tümüyle reddetme seçeneğini masaya getirdi.

Meta AB’de siyasi reklamları yasaklayabilir

Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta’nın, yeni Avrupa Birliği (AB) yasalarına uyum konusunda sıkıntı yaşanabileceği endişesiyle platformlarında Avrupa özelinde siyasi reklamları yasaklama seçeneğini değerlendirdiği öne sürüldü.

AB’de yürürlüğe girmesi muhtemel yeni yasada Facebook ve Google gibi online teknoloji gruplarından siyasi kampanyaların maliyetleri, içerik için ödemenin kimin tarafından yapıldığı ve kaç kişinin görüntülendiği dahil olmak üzere bilgileri paylaşmaya zorlayacak kurallar bulunuyor.

Financial Times’ta yer alan habere göre, Meta yöneticilerinin siyasi reklam tanımının genişliğine ve kurallara uymanın zorluğuna dair endişeleri bulunuyor. Buna bağlı olarak Meta yönetimi AB yasalarına ters düşmemek için siyasi reklamları tümüyle reddetmenin daha kolay olup olmadığını değerlendiriyor. Konuya yakın iki ismin paylaştıklarına göre, CEO Mark Zuckerberg de yeni düzenlemeye uyum sağlamaktan ziyade siyasi reklamlardan tamamen kaçınmanın daha kolay olacağı fikrinde.

Milyonlarca Facebook kullanıcısına ait verilerin hedeflemeye yardımcı olması için rızaları dışında kullanıldığı Cambridge Analytica skandalıyla başı bir hayli ağrıyan Facebook, 2020 ABD başkanlık seçimi de dahil olmak üzere önemli seçimlerden önce siyasi reklamları askıya alma yoluna gitmişti.

Siyasi reklamlar, Meta’nın gelirlerinin görece küçük bir kısmını oluşturuyor. Araştırma grubu Insider Intelligence’ın elde ettiği verilere göre, Meta ABD pazarında 2019-2020 döneminde 800 milyon dolar gelir elde etmiş ve siyasi reklamlar, reklam gelirlerinin yüzde 1’inden azını oluşturmuştu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.