MediaCat

Getty Images yapay zekâ üretimi görselleri yasaklıyor

CEO Craig Peters, kararı “kullanıcılar yararına proaktif bir hamle” olarak nitelendiriyor.

Getty Images yapay zekâ üretimi görselleri yasaklıyor

Stok fotoğrafçılık platformu Getty Images, Midjourney, DALL-E ve Stable Diffusion gibi yapay zekâ destekli tasarım uygulamalarının ürettiği görsellerin platform üzerinden satışını yasaklayacağını duyurdu.

Yapay zekâ tarafından oluşturulan eserleri yayınlamak ya da satmak resmiyette yasal olsa da teknolojinin kullanımı yaygınlaştıkça hükümetlerin kullanımı sınırlayan yasaları ve düzenlemeleri yürürlüğe koyma ihtimali de yok değil. Dolayısıyla Getty’nin adımının, kullanıcılarını bu alanda karşılaşabilecekleri hukukî sorunlardan korumak için bir önlem niteliği taşıdığı söylenebilir.

CEO Craig Peters, Getty Images’ın yapay zekâ tarafından oluşturulan içeriğin satışı konusunda şu ana dek herhangi bir yasal zorlukla karşılaşıp karşılaşmadığını paylaşmadı. Platformda bu tür içeriklerin oldukça sınırlı sayıda bulunduğunu belirten Peters, şirketin bu politikayı yalnızca “kullanıcılarının itibarına, markasına ve kârlılığına yönelik risklerden kaçınmak” için uygulamaya koyduğunu ifade etti.

Getty Images’ın en büyük rakiplerinden Shutterstock da yapay zekâ üretimi içeriklere yönelik aramaları sınırlandırıyor gibi görünüyor ancak materyallerin kendisini yasaklayan belirli politikaları yürürlüğe koymuş değil.

Görselleri ayırt etmek kolay olmadığından, Getty Images’ın getirdiği yasağın pratikte işe yarayıp yaramayacağını zaman gösterecek.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.