MediaCat

WWDC 2024’te öne çıkanlar

Apple, ürünlerine ilişkin güncellemeleri ve yeni yapay zekâ özelliklerini dün gerçekleşen WWDC 2024 etkinliğinde paylaştı.

Apple, merakla beklenen WWDC 2024 etkinliğinde zengin bir özellik setiyle birlikte gelen yeni yapay zekâ sistemi “Apple Intelligence”ı ve ürünleri için çeşitli güncellemeleri duyurdu.

iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max ile birlikte M1 veya daha yeni çiplere sahip iPad ve Mac cihazlarda ilk etapta sadece İngilizce dil seçeneğiyle kullanılabilecek yapay zekâ özellikleri arasına geliştirilmiş Siri, yapay zekâyla desteğiyle özelleştirilebilen emojiler (Genmoji) ve GPT-4o entegrasyonu öne çıkıyor.

Apple’ın yeni yapay zekâ özellikleri, uygulamalar arasındaki işlemleri kolaylaştırmanın ve bildirimleri yönetmenin yanı sıra; kullanıcıların özgün metinler oluşturup özetlemelerine veya bir metnin tonunu tek komutla değiştirebilmelerine olanak sağlayacak. Fotoğraflar içinde arama yapma, yapay zekâyla fotoğraflardan nesne silme vb. gibi görsel odaklı özelliklerle de kullanıcı deneyimi iyileştirilecek.

Sonbahar aylarında iOS 18 ile birlikte kullanıma sunulması beklenen yapay zekâ özelliklerine ve daha fazlasına yakından bakalım.

WWDC 2024’te tanıtılan tüm yapay zekâ özellikleri

  • Siri geliştirmeleri

Apple’ın yeni özelliklerle geliştirilen sesli asistanı Siri, kullanıcıların komutlarını her zamankinden hızlı şekilde algılayıp, zaman içinde artan sayıda uygulamada işlem yapma kabiliyetine sahip olacak.

Eskisinin karşılıklı diyaloğa daha yatkın ve daha “akıllı” bir versiyonu olan yeni Siri, kullanıcı sorgularına yanıt vermede yetersiz kaldığı durumlarda bunları ChatGPT’ye yönlendirecek. Kullanıcıların cihazlarında tarama yapmalarını da kolaylaştıracak olan Siri, mail kutusundan bir mail ya da fotoğraf galerisinden bir fotoğraf bulması istendiğinde bunu basitçe yaparak kullanıcılara zaman tasarrufu sağlayacak. Bugüne dek sadece sesli komutla çalışan Siri, kullanıcılarla metin temelli iletişim de kurabilecek.

  • Genmoji’ler & Image Playground

Apple, dijital iletişimin vazgeçilmez bir parçası haline gelen emojilere yapay zekâ dokunuşuyla yeni bir yaklaşım getirecek. Bir sohbet esnasında emoji kütüphanelerinde o an vermek istedikleri tepkiye uygun bir ifade biçimi bulamayanlar, yapay zekâ aracılığıyla tepkilerini yansıtan bir emoji – Apple’ın tanımıyla “genmoji”yi anında üretebilecek.

iOS 18 ile birlikte Apple cihazlara Image Playground adı verilen yeni bir görüntü oluşturma platformu da gelecek. Birkaç farklı uygulamayla entegre çalışabilen platformun kendi adıyla bir uygulaması da olacak. Apple, geliştiricilerin Image Playground’u cihazlarına dahil edebilmeleri için API’ına erişmelerine de izin verecek.

  • Fotoğraflar uygulamasına yapay zekâ entegrasyonu

Apple, fotoğraf galerilerine de yapay zekâyı entegre edecek. Yeni özellikler sayesinde spesifik fotoğrafların bulunması kolaylaşırken, Google’ın Sihirli Silgisi’ne benzer bir özellikle fotoğraftan bir nesne ya da kişi, ikinci bir uygulamaya ihtiyaç duyulmaksızın kaldırılabilecek.

Diğer önemli güncellemeler

  • iOS 18 ile birlikte ana ekranlar farklı bir görünüme kavuşacak. İkon yerleşiminde esneklik payı artarken, tema seçenekleri sayesinde kişiselleştirme ön plana çıkacak. Ayrıca cihazlarını Dark Mode’da kullananların uygulama ikonları da gözü daha az yormak adına bu moda uygun bir renk paletine bürünecek.
  • Kontrol Merkezi gelişecek. Medya ve akıllı ev kontrolleri öne çıkarken, üçüncü parti uygulamaların da ilk kez Kontrol Merkezi entegrasyonu sunacağı söyleniyor. iOS 18 ile kilit ekranındaki varsayılan kamera ve el feneri kısayolları da değiştirilebilir hale gelecek.
  • Gizlilik özellikleri güçlenecek. Uygulamaların kimlik doğrulaması ile gizlenmesi mümkün olacak. Üçüncü taraf uygulamaların hangi kişilere erişebileceği özellikle kontrol edilebilecek.
  • Mesajlar uygulamasında biçimsel ve yapısal geliştirmeler söz konusu. Tapback yanıtlarında herhangi bir emoji kullanılabilecek, mesajların biçimleri (kalın/italik/altı çizgili) değiştirilebilecek. Apple ayrıca iPhone’un uydu iletişimini genişleterek uydu üzerinden mesajlaşmaya da olanak tanıyacak. Google Mesajlar’ın halihazırda sunduğu mesajları zamanlama seçeneği de uygulamaya eklenecek özellikler arasında.
  • Apple’ın yerleşik Mail uygulamasında yapılan iyileştirmeler arasında işlemler, güncellemeler ve promosyonlar için Gmail benzeri otomatik sıralama ile daha iyi kategorilendirme yer alıyor. Üretkenlikten çok oyun oynamaya odaklanılan zamanlar için ise iOS 18’in yeni Oyun Modu, bağlı oyun kumandaları veya AirPods ile en iyi performans ve en düşük gecikme süresi için arka plan etkinliğini minimuma indiriyor.
  • Sesli Notlar uygulamasına deşifre özelliği geliyor. İsteğe bağlı olarak telefon konuşmaları da kaydedilip deşifre edilebilecek. Arama kaydedilirken, telefonun diğer ucundaki kişi bununla ilgili bir bilgilendirilecek.

Apple Intelligence bu sonbaharda iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’da beta olarak kullanıma sunulacak. Cihazlara ChatGPT entegrasyonu ise yılın ilerleyen dönemlerinde gelecek.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.