MediaCat

Shutterstock’a yapay zekâlı görsel üretim aracı eklendi

Shutterstock kullanıcıları artık yapay zekâ desteğiyle yaratıcı görseller oluşturabilecek.

Shutterstock’a yapay zekâlı görsel üretim aracı eklendi

İnternetin en büyük stok fotoğraf ve illüstrasyon kaynaklarından Shutterstock, yapay zekâ zeka desteğiyle görsel oluşturma aracı sunmaya başladı. Şirket, Ekim 2022’de DALL-E’nin yaratıcısı OpenAI ile ortaklık kurduğunu duyurmuştu.

Platformun desteklediği her dilde erişime açık olan ve ödeme yapan tüm müşterilerin paketlerine dahil edilen araç, beta sürümüyle kullanıma sunuldu. Kullanıcılarına benzer platformlarda olduğu gibi sisteme verdikleri komutlar doğrultusunda hazırlanmış dört görselle karşılık veren Shutterstock, sayfanın altında daha fazlasını keşfetmeleri için “Shutterstock kütüphanesinden yapay zekâ tarafından oluşturulmuş daha fazla görsel” öneriyor.

Etik komplikasyonlar

Gizmodo Editörü Lauren Leffer, kullanıcıları potansiyel yasal ve etik komplikasyonlarla karşılaşma olasılıklarına ilişkin uyarıyor. Leffer, tüm yapay zekâ destekli görsel oluşturma araçlarının veri setlerinin insan üretimi içerik yığınlarından (fotoğraflar, çizimler) oluştuğunu hatırlatıyor ve konuyla ilgili kaleme aldığı makalede şu gelişmeleri hatırlatıyor:

  • Stable Diffusion ve diğerlerine karşı telif hakkı ihlali nedeniyle yakın zamanda çok sayıda dava açıldı ve bu davaların nasıl ele alınacağına dair henüz net bir yasal emsal yok.
  • Shutterstock’un ana rakiplerinden Getty Images, yapay zekânın bulanık sularına girmeyeceğini söyledi. Platformda yapay zekâ tarafından üretilen görsellerin paylaşılması yasaklandı.

Shutterstock telif sorununu nasıl aşacak?

Platform, telif hakkı yasası ve sanatsal etikle ilgili endişelerin önüne geçmek amacıyla, DALL-E ve LG EXAONE destekli yapay zekâsını eğitmek için “Shutterstock’tan lisanslı veri kümeleri” kullandığını söylüyor. Ayrıca, yapay zekânın eserlerinden esinlendiği sanatçılara bir katılımcı fonu aracılığıyla ödeme yapacağını da iddia ediyor.

Platformun Sık Sorulan Sorular bölümünde bu fonun “Shutterstock’un kütüphanesindeki verilerin lisanslanması yoluyla bir eserin geliştirilmesinde IP’leri kullanılmışsa Shutterstock’a katkıda bulunanlara doğrudan ödeme yapılacağı” açıklanıyor.

Ayrıca Shutterstock, yapay zekâ üretimi görsellere yönelik kullanım kılavuzunda zekice bir uyarıya yer veriyor. Şirket, “Oluşturulan görseli, herhangi bir üçüncü tarafın fikri mülkiyetini veya diğer haklarını ihlal etmek, kötüye kullanmak, spam, yanlış, yanıltıcı, aldatıcı, zararlı veya şiddet içeren görüntüler oluşturmak için kullanmamalısınız” diyor. Lauren Leffer’a göre bu madde, platformun olası bir ihlal durumunda sorumluluğu kullanıcılarına yüklediğini gösteriyor.

Shutterstock’un yeni aracını bu bağlantı üzerinden deneyimlebilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.