MediaCat

Robot avukat ilk kez mahkemeye çıkacak

Tarihte ilk kez bir yapay zekâ botu mahkemede bir insanı savunacak.

Robot avukat ilk kez mahkemeye çıkacak

Şubat ayında hukuk tarihi ilk kez bir sanığın bir yapay zekâ botu tarafından savunulmasına tanıklık edecek.

Kullanıcısına kurucu şirketin adını taşıyan DoNotPay uygulaması üzerinden hizmet verecek olan dünyanın ilk robot avukatı, mahkeme salonu dışında bırakılacak bir akıllı telefona bağlı kulaklık üzerinden mahkemedeki tartışmaları gerçek zamanlı olarak dinleyecek ve sanığın kulağına kendini hangi sözlerle savunması gerektiğini söyleyecek. İlk denemenin yapılacağı mahkemenin yeri ve sanığın adı şimdilik gizli tutuluyor.

Robot avukatın yaratıcısı DoNotPay, 2015’te Kaliforniya’da park cezalarıyla mücadele etmek amacıyla kurulduktan sonra 2020’de faaliyet alanını yapay zekâya çeviren bir teknoloji şirketi. Lansmanından bu yana Birleşik Krallık ve ABD’de yaygınlaşan DoNotPay uygulaması ise aynı zamanda yerel bir otorite ya da şirkete şikâyet dilekçesi, turist vizesi için niyet mektubu yazılması gibi konularda kullanıcılarına destek oluyor. Şirketin kurucusu Joshua Bowder, uygulamanın kullanımının pandemi döneminde arttığını, güncel olarak 150 bin ücretli kullanıcıya sahip olduğunu ifade ediyor.

Yasal yapay zekâ botlarının beklenmedik şekilde davrandığına dair güncel bir rapor olmasa da yakın gelecekte çeşitli hatalarla ve beklenmedik davranışlarla karşılaşılması olası. Böyle bir durumda sorumluluk sahibinin ve cezanın neye göre belirleneceği gibi konuların ucunun henüz açık olması etik kaygıları da beraberinde getiriyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.