MediaCat

Coca-Cola global medya ve reklam konkurunda

Ajans modelini dönüştürmeyi hedefleyen The Coca-Cola Company yeni ajanslarını arıyor.

Coca-Cola global medya ve reklam konkurunda

200’ü aşkın ülkede yaklaşık 400 markası bulunan The Coca-Cola Company globalde medya ve yaratıcı ajans arayışına hazırlanıyor.

Kapsamlı yapısal dönüşüm planları çerçevesinde ajans modelinde değişikliğe gitmeyi hedefleyen şirket, medya ajansı arayışını Mediasense, reklam ajansı arayışını ise PricewaterhouseCoopers danışmanlığında gerçekleştirecek. Resmî olarak 2021’in ilk çeyreğinde başlayacak olan konkur süreçlerinde yaratıcı ajans arayışının üçüncü çeyrek, medya ajansı arayışının ise Ocak 2022’de sonlanması planlanıyor.

Stadyum, bar ve restoranların pandemi nedeniyle kapanması ya da kısıtlı kapasiteyle çalışmak zorunda kalmasından olumsuz etkilenen şirketin ajans giderlerini önemli ölçüde kısması bekleniyor. Yetkililere göre ise alınan yeni karar yalnızca giderlerin azaltılmasından ibaret değil. Coca-Cola Global CMO’su Manuel Arroyo, Ad Age’e yaptığı açıklamada, modelin yeniden tasarlanması ve üçüncü taraf ajansların konsolidasyonu yoluyla hatırı sayılır miktarda tasarruf sağlanabileceğini ancak kararın yegâne hedefinin bu olmadığını belirtti.

The Coca-Cola Company, dünyanın farklı ülkelerinde yaratıcı tarafta Wieden+Kennedy, Anomaly ve McCann, medya planlama ve satınalma tarafında ise MediaCom, Starcom, UM ve Carat ile çalışıyor. Yaratıcılık, prodüksiyon, alışverişçi pazarlaması (shopper marketing) ve deneyimsel pazarlama (experiential marketing) özelinde şirketin dünyada işbirliği yaptığı ajans sayısı ise yaklaşık 4 bin.

Ad Age Datacenter 2019 verilerine göre, şirket 4,2 milyar dolarla reklam harcamaları sıralamasında dünya genelinde 17’nci sırada yer alıyor. COMvergence verilerine göre ise 1,8 milyar doları geleneksel, 700 milyon doları dijital medyada olmak üzere şirketin global medya harcamaları  yıllık 2,5 milyar dolara civarında.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.