MediaCat

Coca-Cola’nın Kuzey Amerika medya konkuru sonuçlandı

İçecek devi medyada hibrit modele geçiyor.

Coca-Cola’nın Kuzey Amerika medya konkuru sonuçlandı

Coca-Cola geçtiğimiz bahar başlattığı Kuzey Amerika konkurunu tamamladı ve “lider medya ajansı” olarak Universal McCann (UM) ile yola devam edeceğini açıkladı. Konkur sürecinde içecek devinin medya satın alma ve planlama faaliyetlerinde bugüne kadar söz sahibi olan SMG‘ye bağlı MediaVest‘in yanı sıra MediaCom da yer aldı.

AdAge’e açıklamalarda bulunan yetkililer konkur sürecini şu sözlerle özetledi: “10 haftalık titizce çalışılan bir sürecin sonunda Universal McCann’i medya satın alma, planlama ve medya analitik hizmetini kendilerinden almak üzere seçmiş bulunuyoruz.”

Hibrit model

Sonucu kısa süre önce açıklanan konkur Coca-Cola’nın medya planlama konusunda yeni bir döneme girişi anlamına geliyor. Buna göre marka bazı medya stratejilerini yürütmeleri için Ogilvy ve Spark SMG gibi ajanslarla da bir araya gelecek. Firma yetkilileri hibrit modeli “bu modelle birlikte yetenek, araçlar, teknoloji ve düşünce biçimi konusunda mümkün olan en iyi şekilde konumlanacağız ve kuvvetli ve inovatif hedeflerimize uyum sağlayacağız” ifadeleriyle değerlendirdi.

Coca-Cola Kuzey Amerika ticari ilişkiler, yatırımlar ve varlıklar bölümünde kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapan Ivan Pollard da hibrit modele ilişkin açıklama yapan isimlerdendi. Pollard, UM’nin “lider medya ajansı” olacağını vurgularken Ogilvy ile nasıl çalışabileceği konusunda henüz net bir plan ortaya koymadıklarını belirtti. Medya ve yaratıcı ajansının bir arada çalışabileceği durumları her vaka için ayrıca değerlendireceklerini belirten Pollard, kreatif ve satın alma taraflarının birbiriyle dirsek temasında çalışmalarının bazen avantaj bazen dezavantaj getirdiğini ifade etti.

Kantar Media’ya göre Coca-Cola geçtiğimiz yıl Kuzey Amerika’da 406 milyon dolarlık ölçülen medya harcamasına imza atmıştı.

Kuzey Amerika konkurunun sonucunun açıklanmasının ardından SMG’ye bağlı MediaVest ve MediaCom’un; Carat/Dentsu ile birlikte Coca-Cola’nın küresel planlama ve satın alma işlerini yürütmeye devam edeceği kaydedildi.

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.