MediaCat

Spotify’da podcast reklamlarında yeni dönem

SAI teknolojisi hem reklamveren hem de podcast içerik üreticilerine yeni fırsatlar sunacak.

Spotify’da podcast reklamlarında yeni dönem

İsveç menşeli müzik ve podcast servisi Spotify, global ölçekli teknoloji etkinliği CES 2020’de podcast reklamlarının etkinliğine ivme kazandıracak yeni teknolojisi Streaming Ad Insertion’ı (SAI) tanıttı.

Spotify’ın yeni teknolojisi SAI, dinleyicilerin yaş, cinsiyet, dinleme alışkanlıkları ve kullandıkları cihaz gibi bilgilerinden yararlanıyor. Elde ettiği verilerle podcast reklamcılığı için ölçümleme yapmayı da mümkün kılan SAI teknolojisi hem reklamveren hem de podcast içerik üreticilerine dinleyici kitleleri hakkında daha detaylı bilgiye erişmeleri konusunda yardımcı olacak.

İlk aşamada ABD’de hizmete sunulan ve diğer pazarlarda ileri tarihlerde devreye alınması beklenen SAI ilk olarak Puma tarafından Spotify’ın orijinal podcast programı “Jemele Hill is Unbothered” sırasında denendi. Spotify, programın ardından reklamın hatırlanırlığında yüzde 180 artış meydana geldiğini açıkladı.

Hayata geçirdiği yatırım ve yeniliklerle podcast kategorisinin büyümesinde önemli rol oynayan Spotify, sesli içerik endüstrisi için önemli bir yıl olan 2019’da kendi podcast içeriklerinin tüketim oranının, geçen yılın ikinci ve üçüncü çeyreği arasında yüzde 39 oranında arttığını da açıkladı.

ABD özelinde bakıldığında, podcast dinleyici sayısının 2023 yılında aylık bazda toplam 106 milyona çıkması ve podcast reklam gelirlerinin 2021 yılında 1 milyar doları aşması da beklentiler arasında.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.