MediaCat

Sosyal Star’ı Serdar Kuzuloğlu’na sorduk

M. Serdar Kuzuloğlu’na kurucusu olduğu Sosyal Star’a ilişkin birkaç soru yönelttik.

Sosyal Star’ı Serdar Kuzuloğlu’na sorduk

Reklâmın televizyon, radyo ve basılı medyayla sınırlı kalmadığı günümüzde; ünlüler etkileşim güçlerini, markalar için sosyal ağlarda kullanmaya başladılar. Ünlülerin sosyal ağ hesaplarını reklam mecrası olarak kullanma trendi artık Türkiye’de de uygulanıyor.

www.Sosyalstar.com da Türkiye’de bu konudaki boşluğu doldurmak için kuruldu. Portföyünde bulunan kırk yerli-yabancı müzisyen, oyuncu, sanatçı ve sporcu ile markaları bir araya getiriyor.

Sosyalstar.com Kurucu Ortakları arasında M. Serdar Kuzuloğlu ve Levent Ertem yer alıyor. Biz de kurucu ortaklardan M. Serdar Kuzuloğlu’na kurucusu olduğu Sosyal Star’a ilişkin birkaç soru yönelttik:

Portföyünüzdeki ünlüler, size hayranlarıyla daha sağlıklı iletişim kurmak için mi katıldı yoksa marka yüzü olmak için de katılan var mı?
 
+ Temsil ettiğimiz ünlü kişilerin çoğu zaten kendilerini takip edenlerle belirli bir düzeyde iletişim halinde olan; bu mecraları etkin kullanan kişiler. Bizim rolümüz bu süreçte markaların kendi hedeflediği gruba uygun takipçi kitlesine sahip ünlü kişilerle iletişimini sağlamak. Ünlü kişilerin bizi tercih etmesinin sebebiyse giderek artan sayıdaki bu taleplere karşı bir ön filtre oluşturmak, gerçekten kendileri için faydalı, anlamlı ve kabul edilebilir kampanyaları kurgulamak. Yoksa temsil ettiğimiz kişiler içinde reklam yüzümüz olarak yer alan hiç kimse yok.
 
Özellikle Türk ünlülerin kişisel hesaplarında marka ismi telaffuz etmesi bültende bahsettiğiniz güven-ikna sorununu körüklemez mi?
 
+ Sosyal Star şu ana kadar ünlüler üstünden güya gizli yürütülen reklam kampanyalarının sakilliğinden ortaya çıkmış bir fikir. Hem geleneksel hem dijital iletişim ve reklamcılık dünyasında uzun bir süredir yer alan kişilerden oluşan ekibimiz doğru markayı, doğru kurguyla, doğru mecrada, doğru ünlüyle tanıtmayı amaçlıyor. Hatta ünlü kişiler kabul ederse yazdıkları mesajların ‘Advertorial’ ya da ‘Reklam’ olarak etiketlenmesini de teşvik ediyoruz. Bu bizim sağlıklı iş yapabilmemiz için de geçerli. Diğer yandan reklamlarda ünlü kullanımı özellikle Türkiye’de hiçbir tüketiciye yabancı bir kavram değil. Bizim filtremizden geçerek kurgulayacağımız kampanyalarda bizzat ünlülerden de onay alacağımız için güven ve ikna probleminin geleneksel mecralardaki ünlü kullanılan reklamlardan daha fazla olmayacağına eminiz.
 
Şu an bir markayla bir ünlüyü buluşturduğunuz faal bir proje var mı? Varsa bilgi verebilir misiniz?
 
+ Sosyal Star’ın lansmanı öncesinde birkaç markayla yaptığımız ön görüşmelerde son derece heyecanlı ve olumlu yaklaşımları oldu. Lansmanın ardından birçok markayla görüşmelerimiz sürüyor. Şu an yayına aldığımız bir kampanya yok ancak ilkini Mayıs ortalarında gerçekleştireceğiz.
 
Ünlülerin sizden talepleri ne? Hayran/takipçi sayıların artırmak mı? TT olmak mı?
 
+ Sosyal Star olarak ünlülere reklam ve tanıtım kampanyaları kurgulamanın dışında onların taleplerine göre sosyal medyadaki hesaplarını yönetme, temsil etme ya da onlara danışmanlık verme gibi hizmetimiz de var. Ancak herhangi bir taahhütte bulunmuyoruz. Sadece iletişimi ve interneti çok iyi bilen bir ekip olarak onlara ‘kendi hedefleri doğrultusunda’ en iyi yol gösterici olma rolünü üstleniyoruz.
 
Sosyal medya danışmanlığı ünlü olmayan sıradan yöneticiler/insanlarla bile hizmet verirken çok zor. Ülkemizde ciddi bir bilinç sorun bu alanda. Ünlülerle çalışmak nasıl? Kaprisliler mi? Kendilerini teslim mi ediyorlar?
 
+ Ünlüler sosyal medyaya yabancı olsalar da burada hem hayranları hem de rakiplerinin yoğun olarak yer aldığının farkında ve onlar da burada bulunmak istiyorlar. ‘Ünlü kaprisi’ dediğimiz konunun özünde onlara gelen yersiz istek ve izinsiz yaklaşım tarzları yer alıyor.
Teslimiyet diyemesek de sosyal medyanın çoğu ünlünün yabancı olduğu teknolojiyle de doğrudan ilgisi olduğu için biraz daha dinleyen, akıl alan konumdalar. Elbette bu mecralarda uzun zamandır yer alan ünlüleri başka bir grupta düşünmek gerek.
 
Portföyünüzdeki ünlüleri açıklayamıyor musunuz? Bir sakıncası yoksa isim alabilir miyiz?
 
+ Temsil ettiğimiz ünlüleri açıklamayı, hatta sitemizde biyografi ve takipçi bilgileriyle yer ver vermeyi düşündük ama kendileri muhtemelen yanlış anlaşılabileceğinden ötürü buna sıcak bakmadılar. Biz de sadece ilgili marka temsilcileri ve ajanslarla paylaşmaya karar verdik. Bunda ünlülere de hak veriyoruz zira Türkiye’de reklam yapmak nedense çoğu kişide ‘terbiyesizlik’ ile eşdeğer. Verdiğimiz kararların, tüketim alışkanlıklarımızın çoğunu etkileyen reklamlar hala sahte bir yönlendirme olarak algılanıyor. Ünlüler de bu tepkinin odağı olmaktan çekiniyor. Bütün bunlardan yola çıkarak Sosyal Star olarak biz marka, ünlü ve tüketici üçgenini ‘eşkenar üçgen’ formunu bozmadan temsil etmeye çalışacağız.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.