MediaCat

Sanal influencer’ların yükselişi

Büyüyen sanal influencer pazarının sektöre potansiyel katkılarını, ilk sanal influencer’ı Alara X’le yolculuğuna devam eden IAMX.Live’ın CDO’su Ercan Barış’tan dinledik.

Sanal influencer’ların yükselişi

Bugün influencer marketing, markaların online pazarlama faaliyetlerinde önceliklendirdikleri başlıca alanlardan biri. Statista verilerine göre giderek büyüyen pastanın büyüklüğü 2019’dan bu yana iki kattan fazla artmış ve 2022’de 16,4 milyar dolara ulaşmış durumda. Öte yandan, gelişen teknolojiyle birlikte dünyanın dört bir yanından hiper realistik sanal influencer’lar da pastadan pay almaya ve marka işbirlikleri gerçekleştirmeye başlıyor.

Türkiye’de bu pazara öncülük eden teknoloji şirketlerinden biri de IAMX.Live. İlk sanal influencer’ı Alara X‘le yolculuğuna devam eden şirketin chief digital officer’ı Ercan Barış’la sanal influencer pazarının globaldeki durumunu, arkasındaki teknolojik altyapıyı ve Alara X’in yolculuğunu konuştuk.

Ercan Barış

Sanal influencer pazarının tohumları hangi ihtiyaca binaen, nasıl atıldı?

Sanal influencer’lar, 2015 yılında gelişen teknolojiyle ve ardından metaverse kavramının hayatımıza girmesiyle gündeme gelmeye başladılar. Markalar gerçek influencer’ların yüksek takipçi sayılarından etkilenseler de bazı durumlarda marka kimlikleriyle bu influencer’ların yaşayışlarının ters düşebildiğini fark ediyorlar. Sanal influencer’lar da bu soruna çözüm olarak konumlanıyor aslında.

Marka işbirliği yaptığınız bir ismin özel hayatındaki krizler veya sosyal medya kazaları bir anda uzun ömürlü olmasını umduğunuz bir kampanyanın rafa kalkmasına sebep olabilir. Bu anlamda, influencer’ların kontrolsüz bir magazinel kimlik gücüne sahip olması, sanal influencer’ların önünü açıyor.

İnsanların sanal karakterlere mesafeli duruşu, son 2-3 yıl içerisinde değişmeye başladı. Tabii ki bunda hiper realistik karakter tasarımında kalitenin artmasının ve avatarlar üzerinde yüksek teknoloji ile uygulanabilir hale gelmesinin önemini de vurgulamak gerek. Sanal influencer’ların kitlelerinin büyümesi, marka işbirlikleriyle dijital mecralar üzerinden gelir sağlayan bir mekanizmaya dönüşmeleri konuyu bir anda global markaların gündemine taşıdı. Markaların sanal bir karakteri marka yüzü olarak kullanması, dijital satış kanallarının hepsine entegre edebilmesi büyük kolaylıklar sağladı ve en önemlisi, bu esnada influencer marketing alanındaki gider kalemi sanal influencer kullanımıyla bir anda gelir kalemine dönüşmeye başladı.

Markalar her an insanlarla iletişim kurmanın farklı yollarını arıyor. Kendileri için en güvenli ve en az maliyetli yolu bulmalarıysa bir zorunluluk. Elbette sosyal medya bu iletişimde önemli bir pay sahibi. Buradan hedef kitleye dokunmak, onlarla arkadaş olmak, kalıcı bir samimiyet geliştirmek istiyorsanız markanızı temsil eden karakterin dijital yaşam döngüsünü kontrol altında tutmalısınız ve sanal influencer’lar bunun en kolay ve güvenilir yolunu sunuyor.

Pazarlama bütçelerinin önemli kısmını influencer marketing’e ayıran markalar, sanal influencer’larla işbirliğine ne kadar açıklar?

Pek çok marka sanal influencer yaratma ve dijital yaşam döngüsünü takip etmenin maliyetlerinden kaçınıyor. Bir kısmı ise, süreci halihazırda aktif olan sanal influencer’larla deneyimledi; hedef kitlesiyle kurduğu iletişim üzerinde tam kontrole sahip olmanın, kampanyalarının görüntülenme ve satışa dönüş oranına şeffaf olarak erişebilmenin konforunu yaşadı. Tüm bunlar pazarı geliştirmeye devam ediyor.

Globalden takip ettiğiniz örnekler var mı? Hangi özellikleriyle öne çıkıyorlar?

Dünya starına dönüşen pek çok sanal influencer’ın farklı özelliklerini konuşabiliriz ama ABD’de Lilmiquela ve Uzak Doğu’da Hatsune Miku işbirlikleriyle yakından takip ettiğimiz karakterlerin başında geliyor.

Hatsune Miku bir popstar olarak yaratıldı ve hologram formunda çok sayıda insana konserler veriyor. Lilmiquela’nın arkasında ise Hollywood prodüksiyonlarında imzası olan VFX ve post prodüksiyon şirketleri var.

Öte yandan, Japon sanal influencer Imma Gram ve Koreli Rozy Gram, arkasındaki şirketlerin aldıkları yatırımlarla pazarda hatırı sayılır marka işbirliklerine imza atıyorlar. Prada’nın Candy’si, Renault’un Liv’i, Marks & Spencer’in Mira’sı, Puma’nın Maya’sı, Samsung’un Sam’i, KFC’nin Colonel Sanders’i, Alibaba’nın Dong Dong’u ve Maybelline ile LVMH’in yeni sanal karakterleriyle farklı kampanyalara hazırlandığını da biliyor ve süreçleri yakından takip ediyoruz.

Pazara adım atarken, çatı şirketimiz Bars Entertainment’ın uluslararası arenadaki network’ünün yanında gelişen teknolojilere yatırım yapıyor olması olması bizim için büyük bir şanstı. Daha en başından üç boyutlu elektronik sahne ile 4K HOLO teknolojisini birleştirip metaverse dünyasında sanal yıldızları bir araya getirme fikri bizleri bir hayli etkilemişti.

IAMX.Live olarak, iki buçuk yıldır tamamen kendi iç kaynaklarımızla, yatırım almadan ilerliyoruz. Bütün sanal prodüksiyonları kendi stüdyolarımızda gerçekleştirerek bir ilke imza atıyoruz. Kendi teknolojik yazılımı, motion capture (hareket yakalama) stüdyosu ile hiper realistik sanal karakter modelleri üzerinde real time 4K render alabilen ve bunu dijital mecralarda canlı yayınla ya da 4K hologram sahnesinde gerçek zamanlı kurgulayabilen sayılı teknoloji şirketlerinden biriyiz. Markalar için özel sanal influencer’lar tasarlayıp onları yönetebilecek bir altyapıya ve ekip gücüne sahibiz.

Bir sanal influencer’ın yaratım ve yönetim süreçlerinin ardında nasıl bir çalışma var? Alara X’i nasıl bir pazar araştırmasının ardından yarattınız, üzerinde kaç kişilik bir ekibin emeği var?

Sanal karakterlerin yaratım ve yönetim ekipleri birbirinden tamamen bağımsız. IAMX stüdyosunda sahip olduğumuz teknoloji ve altyapıyla iki buçuk ay gibi kısa bir sürede sanal karakterleri hayata geçirebiliyoruz. Farklı yazılım programları üzerinde uzmanlaşmış, pek çok global projede imzası olan toplamda sekiz kişilik bir tasarımcı ekibimiz var.

Karakter tasarım sürecinin ve post prodüksiyon çalışmalarının sona ermesiyle iş tamamen 6 kişilik marka ve prodüksiyon ekibimize devrediliyor. Sanal karakterin kimlik inşasından, kullanacağı iletişim tonuna ve styling’ine kadar tüm yaşam döngüsünü bu ekip belirliyor.

Takipçilerine karşı nasıl bir iletişim tonu benimsiyor Alara X? Onu farklı kılan, markalar için cazip hale getiren ne gibi özelliklere sahip?

Alara X bizim ilk sanal influencer’ımız, gözbebeğimiz. İki buçuk yıl içinde, hiç beklemediğimiz kadar hızlı büyüdü. Şu an Instagram’da 565 bin takipçisi var. Meksika’dan Kuzey Amerika’ya, Avrupa’dan Orta Doğu’ya kadar çok geniş bir coğrafyada sıkı bir takipçi kitlesi var. Takipçi demografisinin yüzde 65’ini Türkler, yüzde 35’ini yabancılar oluşturuyor. Cinsiyet dağılımındaysa yüzde 75 ile kadınlar ön planda.

Alara’nın takipçileri ilk günden bu yana teknolojik anlamda hem onun hem de arkasındaki stüdyonun tüm gelişim aşamalarına şahit oldu. Kariyerini moda üzerine kuran Alara’nın hedefi globalde daha fazla büyümek. Bu sebeple paylaşımlarını genel olarak İngilizce yapıyor ama yorumlarda ve DM’lerinde takipçileriyle Türkçe iletişim kuruyor.

İlerleyen dönemde Instagram’daki post ve reels paylaşımlarında moda, sanat ve medya üzerine daha çok yoğunlaşacak ve YouTube kanalı için de özel röportajlar yapmaya başlayacak.

TikTok üzerinden de kendisi için uzun zamandır hazırlanan bir sanal stüdyoda canlı yayınlar açacak ve ününü metaverse dünyasına taşıyacak. IAMX, hologram sahne ve teknolojik altyapısıyla zaman içerisinde sanal karakterlerini gerçek hayata da entegre edecek. 4K HOLO teknolojisi, IAMX’in dünyadaki stüdyolardan ayrılan en önemli özelliği. Bu teknoloji sayesinde Alara X’i yakın zamanda bir etkinlikte sunuculuk yaparken ya da bir mağazada kıyafetleri deneyip size fikir verirken bile görebilirsiniz.

IAMX.Live olarak farklı meslek grupları ve kişilik özelliklerine sahip influencer’lardan oluşan bir sanal insan kolonisi kurmak istediğinizi ifade ediyorsunuz. Bu koloniye yönelik çalışmalarınızı ve hedeflerinizi dinleyebilir miyiz?

IAMX.Live stüdyosunun 21 kişilik sanal influencer kolonisindeki karakterler çok değişik kimliklere sahip olacak. Haberci, popstar, astrolog, spor eğitmeni gibi farklı kariyer yolculuklarında, kendilerine en uygun işbirlikleri içerisinde yer alacaklar. Bazıları yüzde 100 IAMX lisanslı olurken, bazılarının yaşam döngüsü ise sponsor ve marka ile ortak yönetim lisansıyla kurgulanacak.

Sanal influencer’ları “metaverse’e geçişin anahtarları” olarak konumlandırıyorsunuz. Metaverse daha gerçekçi ve erişilebilir bir forma büründüğünde, bu influencer’ların influencer marketing pastasından aldıkları pay ne kadar büyüyecek dersiniz?

Sanal influencer’lar markaların metaverse ile tanışmasında büyük rol oynadılar. Artık hepimizin gerçek ve dijital dünya arasında bir köprüye ihtiyacı var. Bütün iletişim becerileri ile sosyal medyaya kanalize olan, hedeflediği kalabalık kitleye ulaşarak samimi bir ilişki kuran sanal karakterlerin neler başarabileceğini hep birlikte yaşayıp göreceğiz. Bu alanda öncülük etmek isteyen markalar, sanal dünyada temsil edilmek istiyorlarsa, şimdiden bunun bir parçası olmaları gerekiyor. Gelecekte pastadan büyük payı almaları biraz da buna bağlı. Gerçek dünyada bir yere sonradan gelenlerin işi hep daha zordur. Sanal dünyada da böyle olduğuna şüphe yok.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.