MediaCat

Mehmet Ali Yalçındağ: Sektör yüzde 20 büyüyecek

Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Radikal gazetesine yaptığı açıklamada reklam sektörünün 2007 yılında yüzde 20’lik bir artışla 3,3 milyar YTL’lik bir hacme ulaşacağını söyledi.

Mehmet Ali Yalçındağ: Sektör yüzde 20 büyüyecek

Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) Türkiye Bölümü Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, 2002 yılının ilk çeyreğinde başlayan büyüme trendinin kesintisiz 18 çeyrektir devam ettiğini belirterek, Türkiye’nin 2006 için yüzde 5 olan hedefi yakalayacağını söyledi. Türkiye ekonomisi ve reklamcılık sektörüyle ilgili 2006 gerçekleşmeleri ve 2007 hedeflerini açıklayan Yalçındağ, “Türkiye, dünyanın en hızlı büyüme potansiyeline sahip ülkelerden biri olduğunu ortaya koyuyor. 2006’nın ilk yarısında gerçekleşen yüzde 8.5’lik büyüme, yıl sonu itibarıyla hedeflenen yıllık yüzde 5’lik büyümenin aşılacağı beklentisini güçlendiriyor” dedi.
Bu yılki büyümeyle birlikte, Türkiye’nin 540 milyar YTL’lik GSMH büyüklüğüne ulaşacağını da ifade eden Yalçındağ, “Türkiye, geleceğiyle ilgili bu kadar önemli bir yol kat etmişken, ekonomi bu kadar hız kazanmışken artık durması söz konusu olamaz. Bireyler, kurumlar, profesyoneller ve tabii ki siyasiler olarak bu bilinçle hareket etmeliyiz” diye konuştu. Yalçındağ, reklamcılık sektörünün 2007’de yüzde 20 büyümesinin ve reklam yatırımlarının 3.3 milyar YTL’ye ulaşmasını beklediklerini vurguladı.
Krizlere eskisi gibi tepki yok
Küresel düzeyde rekabet eden her ülkenin ekonomisinde zaman zaman olduğu gibi, Türkiye ekonomisinde de dalgalanmaların yaşandığını kaydeden Yalçındağ şunları söyledi:
“Mayıs ve haziranda yaşanan dalgalanmanın krizden çok ekonominin sağlıklı düzeltme hareketi olduğu konusunda herkes hemfikir. Dolayısıyla mayıs-haziran aylarında yaşananların krizden çok olağan dalgalanmalardan biri olduğunu söyleyebiliriz.”
Türkiye devler liginde
Türkiye’nin mücadelesini devler liginde sürdürdüğünü ve büyük yabancı şirketler için cazip bir pazar olarak görüldüğünü ifade eden Yalçındağ sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yabancı sermaye girişi hızlandıkça pazar, artan rekabetten güç alıyor ve büyümeye devam ediyor. Ülkemize giren sermaye tutarının, 2006 sonu itibarıyla 20 milyar dolara yaklaşacağı tahmin edilirken, gelecek yıllarda da istikrarın devam etmesiyle yabancı yatırımların benzer rakamlarda seyretmesi hayal olmayacak.
Reklam sektörünün altı ayına baktığımızda kurumların reklam yatırımlarını geçen yıla göre yüzde 20 artırdığını, reklam sektörü açısından genellikle en durağan dönem olan temmuz-ağustos aylarında da yine reklam yatırımlarındaki büyümenin neredeyse aynı oranda devam ettiğini görüyoruz. Mayıs ve hazirandaki yavaşlama yılın kalanıyla ilgili tereddüt yaratmıştı. Ancak yeni sezonun ilk ayı olan eylüldeki yüzde 24 büyümenin yıl ortalamasının üzerinde gerçekleşmesi sevindirici oldu. Dokuz aylık kümüle reklam yatırımları yüzde 21’e ulaştı. Dokuz aylık performans memnuniyet verici.”
‘Reklam yatırımları 2007 yılında yüzde 20 oranında büyüyecek’
Uluslararası Reklamcılık Derneği (IAA) olarak her yıl sektör için bir büyüme öngörüsünde bulunduklarını ve son beş yılda yapılan öngörülerin hemen hemen aynı oranlarda gerçekleştiğini vurgulayan Yalçındağ, tüm tarafların temsil edildiği IAA’nın sektörün nabzını tutarak, pazarı çok yakından takip ettiğini vurguladı.
Yalçındağ, “2006 yılı için büyüme öngörümüz YTL bazında yüzde 25’ti. İlk dokuz aydaki mecra reklam yatırımlarının büyümesi yaklaşık yüzde 21 oranında oldu. Bu yükseliş, yıl sonu itibarıyla büyüme oranının, öngörümüze çok yakın olarak gerçekleşeceğini gösteriyor. Elbette yılın ilk yarısında duraksamalar yaşanmasaydı hedef daha da kolay gerçekleşecekti” dedi.
‘İstikrar bozulmamalı’
Türkiye’nin son beş yılda gerçekleştirdiği başarıların ardında önemli bir faktör olarak siyasi istikrar yattığını ve bu olgunun 2007 için konulacak hedeflerin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynayacağını anlatan Yalçındağ, şunları söyledi: “Reklam sektörünün performansını birebir etkileyecek bir konu bu. 2007 yılında istikrarın devam ettirilmesi, siyasetin iyi yönetilmesi ve genel seçimlerden siyasi istikrarı bozmayacak sonuç çıkması halinde Türkiye ekonomisinin yüzde 5’in üzerinde büyüme göstereceğini ve buna bağlı olarak reklam yatırımının gelecek yıl YTL bazında yüzde 20 büyüyerek, 3.3 milyar YTL’ye ulaşacağını tahmin ediyoruz.”
Yalçındağ: İnşaat diğer sektörleri de harekete geçiriyor
Son iki yıldır inşaat sektörünün katlanarak büyüdüğünü dile getiren Mehmet Ali Yalçındağ, bu gelişimde Türkiye’nin konut açığının önemli rol oynadığını söyledi. Yalçındağ sözlerini şöyle sürdürdü:
“Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) istatistiklerine göre mevcut üretim, kentsel alandaki yıllık 650 bin olan konut ihtiyacını halen karşılayamamaktadır. İstikrar ortamının sağlanmasıyla emlak satışlarındaki artışın dönemsel durgunluklar dışında hızlı yükselişini 2007’de de devam ettirmesi bekleniyor. İnşaat sektörünün büyümesi beraberinde mobilya, ev eşyaları, ev tekstil, ısınma soğutma sektörleri gibi birçok sektörde de büyümeyi tetikliyor.”
‘Yeni oyuncular geliyor’
Avrupa birliği (AB) yolundaki Türkiye’de rekabetin her geçen gün daha da arttığını ve artmaya devam edeceğini kaydeden Yalçındağ, bu konudaki görüşlerini şöyle özetledi:
“Sadece son yıllarda piyasaya giren yeni markaların sayısına bakmak bile yeterli. HTP’nin bir araştırmasına göre sadece hızlı tüketim malları sektöründe 2005 yılında pazara 2 bin 410 yeni ürün sunulmuş. Yine aynı araştırma son dört yılda pazara 8 bin 444 yeni ürünün sunulduğunu gösteriyor. Şirketler yeni ürün lansmanlarıyla pazar paylarını artırmak ya da korumak için uğraşıyorlar. Öyle ki her geçen gün zorlaşan rekabet koşulları altında pazarda ilk üçe girmek kadar ilk üçte kalabilmek de, buzun üstünde dans etmek gibi büyük bir çaba gerektiriyor. Her geçen sene daha da artan rekabet sonucunda sektörlerde ilk üçü oluşturan marka isimlerinin değiştiğini ve ilk üç markanın pazardan aldığı payın gerilediğini görüyoruz. Bugün pazarda ilk üç içinde değilsen hizmet kalitesi, araştırma-geliştirme, pazarlama ve reklam açısından zaten diğer rakiplerinden daha fazla çaba sarf etmen gerekiyor.”
‘Yabancının gözü bankada’
Finans sektörünün dört-beş yıl önce yaşadığı darboğazla sektörün bugünkü durumu karşılaştırıldığında, ülkenin genç ve dinamik yapısının çok net görülebildiğini kaydeden Yalçındağ, “Sektördeki gelişmeleri gören Fortis, General Electric, National Bank of Greece ve Dexia Bank’ın Türk bankalarıyla gerçekleştirdikleri ortaklıklar sektörün mali yapısını güçlendirirken bu alandaki rekabeti de artırdı. Sektörde faaliyet gösteren bankalar bu rekabet ortamında bir adım öne çıkabilmek için ürün portföylerini ve hizmet anlayışlarını geliştirirken, tüketiciyle daha yakın ve güçlü iletişim kurmak zorunda kalıyorlar. Artan rekabet ile bankalar en fazla da reklamın gücünden yararlanıyorlar. 2007 yılında sektöre girecek yeni yabancı bankalarıyla birlikte rekabet daha da artacak” dedi.
İletişim için heyecanlı bir yıl
İletişim sektörünün son 10 yılda en hızlı büyüyen sektörlerin başında geldiğini de vurgulayan Mehmet Ali Yalçındağ şunları söyledi:
Dünyanın en önemli GSM operatörlerinden Vodafone’nun Türkiye pazarına girmesi ve Türk Telekom’un özelleşmesiyle sektör için yeni bir dönem başladı. Yapısal değişimlerini tamamlayan sektör için 2007 yılında rekabet artacak. Diğer taraftan havayolu taşımacılığında birbiri ardına açılan yeni ve güçlü şirketler yolcu kapma yarışını bütün hızlarıyla sürdürüyorlar. Havayolu şirketlerinin reklam yatırımlarını geçen yılın ilk sekiz aylık dönemine göre üç katı oranında artırmış olması sektördeki rekabeti net olarak göz önüne seriyor. Havayolu pazarında yeterince değerlendirilecek fırsat var. Önemli olan bunu değerlendirebilecek cesarette olup, adım atmak.”
Bu yıl hızlı büyüme gösteren sektörlerin başında perakende sektörüne yabancıların ilgisinin çok fazla olduğunu dile getiren Yalçındağ, “Bu yıl pazara giren Harvey Nichols’ı takiben önümüzdeki yıllarda da yabancı girişleri hızlanacak. Özellikle teknolojik market kanadında önemli gelişmelerin yaşanacağına kesin gözüyle bakılıyor. Media Markt, Dixons, H&M, C&A gibi dünyanın önde gelen zincirlerinin ülkemiz pazarına giriş yapmak için hazırlıklarını hızla sürdürdüğü bilinmektedir” diye konuştu.
(Kaynak: Radikal gazetesi)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.