MediaCat

Markaların Kelime Karşılığı’nın Twitter sonuçları

ThinkNeuro ile yaptığımız araştırmayı Twitter’a da taşıdık. Takipçilerimizden ilginç öneriler var.

Markaların Kelime Karşılığı’nın Twitter sonuçları

Markaların tüketici zihninde çağrıştırdığı kelimeleri merak ettik ve Mart 2013 sayımız için ThinkNeuro ile birlikte ‘Markaların Kelime Karşılığı’ başlıklı bir araştırma yaptık.

ThinkNeuro MediaCat için, geleneksel araştırma tekniklerini tüketicilerin bilinçdışı verilerinin analiz edildiği beyin EEG’sine dayalı nöromarketing tekniğiyle birleştirerek oluşturduğu BrandNeuro™ metoduyla, marka kişiliği yaklaşımını mercek altına aldı. Yapılan araştırmada geçtiğimiz ağustos ayında MediaCat tarafından yayımlanan, Türk insanının aşkla bağlı olduğu markaları belirleyen ‘Lovemarks 2012’ araştırması baz alındı. Bu araştırmada her biri kendi kategorisinde lider olan 21 markanın ‘kişisel özellikleri’ ortaya çıkarılmaya çalışıldı.

MediaCat Mart sayımızda yer alan ‘Markaların Kelime Karşılığı’ araştırmasını sosyal medyaya taşıyıp, #markalarınkelimekarşılığı hashtagi ile twitter takipçilerimizin de görüşlerini aldık. Eş zamanlı olarak çeşitli araştırmalarımızı birlikte sürdürdüğümüz FikriMühim WOMM Ajansı da takipçilerine aynı soruyu yöneltti.

İki gün süren #markalarınkelimekarşılığı nedir sorumuza 1000’in üzerinde yorum geldi.

Araştırma sonucunda çıkan 32 kelimeden ‘Dişi, şehirli, havalı, güvenilir, geleneksel, samimi, komik, zengin, seksi, cesur’ gibi 10 tane kelimeyi seçtik ve takipçilerimize ‘Bu kelimeleri duyduğunuzda aklınıza ilk hangi marka geliyor?’ sorusunu yönelttik. Toplamda gelen 114 cevaptan ilk üç sırada yer alan markalar sırasıyla Victoria Secret, Biscolata ve Mercedes oldu.

‘Sizin en sevdiğiniz marka ve ona karşılık olarak aklınıza gelen kelime nedir?’ şeklinde sorduğumuz sorudan elde edilen 698 marka ve kelime eşleşmesinden sadece 25 tane kelime ve marka grubu negatif olarak değerlendirildi. Yanıtlar arasında en çok adı geçen marka ‘Coca-Cola’ iken takipçilerimizin markaları nitelerken en çok kullandığı kelime ise ‘Kaliteli’ oldu.

Eşlemede en çok adı geçen markalardan ilk beşi: Coca-Cola, Apple, Mercedes, Turkcell ve Ülker.

Eşleşmede en çok kullanılan kelimelerden ilk beşi: Kalite, Güven, Mutluluk, Teknoloji ve Ucuz

ThinkNeuro ile yapılan araştırmayı MediaCat Mart 2013 sayımızda okuyabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.