MediaCat

Lezzet meselesi, yeniden

Pandemi nedeniyle evlerde geçirdiğimiz dönemde “comfort food” dediğimiz lezzetlerle ilişkimizin dönüşümünü incelememizin üzerinden yedi ay geçti. Yazla birlikte sokağa geri dönüşü takiben, sırada özlediklerimizin izini sürmek var.

Lezzet meselesi, yeniden

Mart ayında -evlere kapanmamızın birinci yılında- KFC ile ev içinde, özellikle “comfort food” dediğimiz keyifli lezzetlerle ilişkimizin nasıl dönüştüğünü araştırıp MediaCat okurlarıyla paylaşmıştık. Yaz aylarında sokağa geri döndüğümüzde ise aynı çalışmanın ev dışı versiyonunu gerçekleştirdik. Neleri özledik, hangi motivasyonla hangi buluşmaları gerçekleştiriyoruz ve bu buluşmalarda bize hangi keyifli lezzetler eşlik ediyor? Düzenli olarak analiz ettiğimiz Deeper davranışsal segmentlerinden hangileri bu okazyonlarda ön plana çıkıyor, sorularına cevap aradık.

Neleri özledik?

Ev dışında gerçekleştirdiğimiz aktiviteleri dört büyük motivasyon öbeği altında inceledik: eğlence, uyum ve birliktelik, romantizm-öne çıkma ve canlılık-heyecan.

Eğlence

Yakınlardaki keyif noktaları

İlk okazyonumuz evlerimizden çok da uzaklaşmadan, büyük planlar yapmadan teklifsiz gerçekleştirebildiğimiz küçük buluşmalar. Belki de sokakta olmaya alışmanın ilk adımları. Kebap dünyası ve döner tabii ki en ön planda. Hamburger, çıtır tavuk ve pizza ise ikinci tercihlerimiz.

Bir şeyleri kutlayalım!

Sanırım en çok bunu özledik. Arkadaşlarla beraber bir doğum günü veya bir terfiyi kutlamak için bir araya gelmek, birikmiş stresten ve gelecek kaygılarından kurtulup günü yaşamak. Sokağa çıkınca ilk iş, kutlamalara geri döndük. Kutlamalarımızın lezzetleri olarak gurme lezzetler ve yabancı mutfaklara yerli ve milli kebap dünyası eşlik ediyor.

Konserler ve canlı etkinlikler

Evet online’da tiyatro bile izledik ama bu birebir orada olmanın ve bir sanat aktivitesini kalabalıklarla birlikte deneyimlemenin yerini pek tutmuyor doğrusu. Yavaş yavaş kültürel faaliyetlere tekrar ısınmaya başladık. Eşlik eden lezzetlerde yabancı mutfakların yanı sıra pizza, döner ve çıtır tavuğu görüyoruz.

Sinemalar dönüyor!

Yazın bitmesiyle birlikte son iki yılın vizyona giremeyen hitleri birer birer salonlara geliyor. Hâlâ bir tedirginlik var. Bu da seçici olmamızı beraberinde getiriyor ama büyük salonları özlediğimiz de bir gerçek. Sinema öncesi ve sonrasında bu keyfe eşlik eden lezzetlerde çıtır tavuk ve pizza önde gözüküyor. Hamburger ve döner hemen arkadan takip ediyor.

Uyum ve birliktelik

Parkta piknik ve doğayla buluşma

Parklarda buluşmak pandemi döneminde deyim yerindeyse hayat kurtaran bir aktivite oldu. Yapamadığımız birçok etkinliğin yerine geçti. Ve açılır kapanır sandalyelere altın çağını yaşattı, yaşatıyor. Park buluşmalarında pizza, hamburger ve çıtır tavuk gibi pratik lezzetler bize eşlik ediyor. Yaz aylarında dondurmanın da önemli bir yeri olduğunu belirtelim. Parkların dışında biraz daha şehirdışı doğa buluşmalarında ise mangal ile birlikte kebap dünyası bizi karşılıyor.

Büyük aile buluşması

Uzunca bir süre sadece online olarak görüşebildiğimiz aile büyüklerimizle özellikle aşılar tamamlandıktan sonra öncelikle açıkhavada buluşmalar planladık, hasret giderdik. Bu birlikteliklere eşlik eden lezzetler kebaplar ve döner oldu, ardından gurme lezzetler geldi.

Eski dostlar

Ertelenen büyük masalardan biri de lise, üniversite arkadaşları veya eski şirket grupları gibi nostaljik “eski dostlar” toplanmaları oldu. Bu buluşmalara gurme lezzetler ve yabancı mutfaklar öncelikli olarak eşlik ediyor.

Hem alışveriş hem eğlence

Kabul edelim ki alışverişe çıkmak rahatlamanın, sakinleşmenin bir yolu. Evet online alışveriş pandemi döneminde koptu gitti ama biraz dükkân gezmenin, yeni şeyler keşfetmenin tadı ayrı. Özlemişiz. Eşlikçi lezzetlere gelince neredeyse tüm lezzetler bir arada diyebiliriz. Pizza, çıtır tavuk, döner, hamburger ve makarna.

Romantizm-Öne çıkma

Tanışalım, kaynaşalım

Evet flört meselesi de artık online’da çözülüyor. İlk adımlar DM kutularında atılıyor ama fiziki mekânlarda tanışmak ve buluşmak için, ortak arkadaşların aracılığı gibi “eski” yöntemler hâlâ işe yarıyor. Bu heyecanlı aktivitelere pizza, paylaşmalık çıtır tavuk ve hamburger eşlik ediyor.

Romantik kutlama

Ev dışında gerçekleştirmeyi özlediğimiz aktivitelerden biri gerçekten romantik kutlamalar. Özenmek, ön hazırlık yapmak, belki bir sürpriz, en güzel kıyafetleri giymek… özleniyor. Bu özel günlerde bize yabancı mutfaklar, gurme lezzetler ve tabii makarna eşlik ediyor.

Kadınlar bir arada

Kabul edelim ki sosyal hayat ancak ve ancak kadınların katılımıyla gelişip çeşitleniyor. Kadınların birlikte eğlendikleri masalar her mekâna değer katıyor. Şehirlerimizin gerçekten şehir olabilmesi o masaların hem adet hem de lokasyon olarak artmasıyla mümkün. Bu güzide masalarda yabancı mutfaklar ve gurme lezzetler görüyoruz. Hemen ardından çıtır tavuk ve hamburger geliyor.

Networking

Evlerden çıktıktan sonra ihmal ettiğimiz networking buluşmalarına da geri dönmeye başladık. Sonuçta yeni müşteriler, yeni işler, kariyer fırsatları için en önemli yöntemlerden biri networking buluşmaları ve online’da bir karşılığı yok. Yabancı mutfaklar, gurme lezzetler ve pizza bu buluşmaların eşlikçisi.

Canlılık-Heyecan

Maç günü

Maç günü heyecanını çok özledik. Beraberce maça gitmeyi, bir yerlerde buluşup birlikte sevinip üzülmeyi çok özledik. Yavaş yavaş bu heyecan geri dönerken eşlikçi lezzetlerimizde kebap dünyası önde gözüküyor. Pizza ve çıtır tavuk takipte.

Öne çıkan segmentler

Şehir hayatını daha çok yaşayan, sokağı daha iyi yaşamaya çalışan en ön plandaki segmentler şöyle gözüküyor: İstanbul kültür hayatı odaklı “İstanbul kazan ben kepçe”, sosyal konulara duyarlılığıyla öne çıkan “Empatik Gen-Z”, gösteriş sever genç erkeklerden oluşan “Toys for big boys”. Bu kitleleri görece yüksek alım gücüyle “Tuzu kuru Gen-Z”, giderek sıkışsalar da deneyim odaklı yaşamaya çalışan “Kariyer peşindeki gençler”, enerjik “Hardcore oyuncular”, şehrin kültürel mekânlarını deneyimlemeyi seven “Muhafazakar romantikler”, spiritüel tarafı güçlü “Evren-Enerji” ve yüksek empatiye sahip “Hayvanseverler” takip ediyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.