MediaCat

Reklamcı yaratıcı mıdır?

Serdar Erener: “Yaptığımız işin yaratıcılık değil başka bir şey olduğunu anlatmaya geliyorum.”

Reklamcı yaratıcı mıdır?

Meslekte 30’uncu yılını dolduran Serdar Erener, bugüne kadar Türk reklam tarihine damga vuran işlerinin yanı sıra aykırı tavrıyla da reklam dünyasında adından en çok söz ettiren isim oldu. Erener, Brand Week Istanbul’da yapacağı sunumunda, her daim yaratıcılık peşinde koşan sektöre “reklamcılığın yaratıcılık olmadığını başka bir şey olduğunu ve o başka şeyi sadece kimlerin yapabildiğini” anlatacak.

Erener, etkinlik öncesi MediaCat’in sorularını yanıtladı.

Dünyada, reklam sektöründe yaşanan yenilikler takibi zorlaştıracak kadar hızlı ilerliyor. Yenilikleri takip etme konusunda Türkiye’yi nasıl değerlendirirsiniz?

İstanbul reklamcıları yüzü en Batı’ya dönük insanlar arasından çıkar. Onların en sevdiği kelime “yurtdışı”dır. Yurtdışında şöyle, yurtdışında böyle diye konuşur, özenirler. Özenilen şeylerin çoğu da taklit edilir. Takip ve taklit konusunda bir gerilik yok bence. Dünyada bile yapılmamış şeyi yapma konusunda da fena sayılmayız. Ben Alamet ve Rabarba‘nın yaptıklarına şahidim mesela. İkisi de işlerinin kaliteleriyle dünya sıralamalarında varlar. Böyle başka şirketler de var. Yani ezik olacak bir durum yok.

Serdar Erener: "Yaptığımız işin yaratıcılık değil başka bir şey olduğunu anlatmaya geliyorum."

Yaratıcılık ve etki… Öyle bir noktaya geldik ki sanki reklamcıların birinden birini tercih etmeleri gerekiyormuş gibi bir hava oluştu. Bu iki unsuru birbirinden ayrı düşünmek mümkün mü sizce?

“Ödül reklamcılığı” denen zirzopluk yüzünden olmuştur bu olsa olsa. Allah’tan iş ve marka sahipleri bu ödül meselesiyle ilgili değiller de zarar büyümüyor. Çünkü iş sahibi faydadan başka bir şey düşünmez. Markaları büyüten işler yapmak bizim işimiz. Gerisi poz. Numara. Zeka gösterisi.

Son zamanlarda bazı reklamlar için “çok itici olmuş” yorumlarını daha sık duyar olduk. Bir reklamı itici yapan unsurlar sizce nelerdir?

İyi reklam videosu, ya “çok komik bir daha seyredeyim” ya “içim çok şey oldu bir daha seyredeyim” ya da “ulan ne biçim yapmışlar dur bir daha seyredeyim” hatta “forward edeyim” denilen şeydir. Sırf müziği harika denilen bir üçbuçukuncu şık da var. Bu üçünden biri değilse, para boşuna harcanmış demektir. Gerisi, itici ile olmasa da olur reklamların toplamıdır. Zaten o da reklamın çoğunluğudur maalesef.

Brand Week Istanbul’da yapacağınız sunumdan biraz bahseder misiniz?

Brand Week’te yaptığımız işin yaratıcılık değil başka bir şey olduğunu, o başka şeyi sadece kimlerin yapabildiğini hatırlatmaya çalışacağım. Bu kadar ipucu yeter.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.