MediaCat

ABD TikTok’un ByteDance’ten ayrılmasını istiyor

ABD hükümeti, Çinli ByteDance’ten TikTok’un hisselerini satmasını talep etti.

ABD TikTok’un ByteDance’ten ayrılmasını istiyor

ABD hükümeti, ByteDance’ten TikTok’un hisselerini elinden çıkarmasını istiyor. ByteDance’in talebe uymaması halinde TikTok, ABD’de yasaklanabilir.

Beyaz Saray, uzun süredir Çin merkezli ByteDance’e ait kısa video uygulamasının, ulusal güvenlik açısından risk teşkil ettiğini savunuyor. Çin yasalarının, firmaları talep edildiği takdirde hükümete bilgi vermeye zorlaması, yetkilileri Amerikalı kullanıcıların verilerinin Çin hükümetinin eline geçebileceğine dair endişelendiriyor. Başka bir endişe kaynağı da TikTok’un Çin tarafından etki operasyonları yürütmek amacıyla kullanılma ihtimali.

TikTok, geçmişte ABD’li kanun yapıcılara Amerikalı kullanıcı verilerinin güvende olduğuna dair güvence vermeye çalışmış, geçtiğimiz haziran ayında tüm ABD kullanıcı trafiğini Oracle’ın bulutuna taşımıştı. Reuters’in aralık ayında bildirdiğine göre TikTok, Oracle’a uygulamanın bazı kodlarını inceleme olanağı da veriyor. Aynı habere göre, Oracle ayrıca TikTok’un teknoloji altyapısının ByteDance’ten ayrı olmasını sağlamakla da görevli. Ancak TikTok’un çabaları, ABD hükümetini ikna etmeye yetmemiş gibi görünüyor.

Bir TikTok sözcüsü, ByteDance’in TikTok’u elden çıkarmasının ABD’nin endişelerini gidermeye yetmeyeceğini söylüyor. Sözcü, “Amaç ulusal güvenliği korumaksa, elden çıkarma sorunu çözmez. Mülkiyetteki bir değişiklik veri akışları veya erişim üzerinde herhangi bir yeni kısıtlama getirmeyecektir. Ulusal güvenlikle ilgili endişeleri gidermenin en iyi yolu, halihazırda uygulamakta olduğumuz güçlü üçüncü taraf izleme, inceleme ve doğrulama ile ABD kullanıcı verilerinin ve sistemlerinin şeffaf, ABD merkezli olarak korunmasıdır” diyor.

TikTok, ABD’de ilk kez doğrudan bir yasak tehdidiyle karşı karşıya kalmıyor. 2020’de eski Başkan Donald Trump kısa video uygulamasını yasaklamaya çalışmış ve ardından TikTok’un ByteDance’ten ayrılması konusunda ısrarcı olmuştu. ABD mahkemeleri Trump’ın girişimlerini engellemişti.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.