TikTok’a bir yasak da Kanada’dan

Gizlilik ve güvenlik endişesi nedeniyle uygulama devletle ilişkili tüm mobil cihazlardan kaldırılacak.

28.02.2023 - 11:52 | Sencer Uçar

TikTok'ta video süreleri (yeniden) uzuyor

Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu’nun çalışanlarına özel ve kurumsal akıllı telefonlarındaki TikTok uygulamasını kaldırmaları talimatını vermesinin ardından Çin menşeli sosyal medya uygulamasına bir yasak da Kanada’dan geldi. TikTok, Kanada’da devletle ilişkili tüm mobil cihazlardan kaldırılacak.

Kanada hükümeti adına açıklamada bulunan bir yetkili, kararın ülkenin baş bilgi sorumlusu tarafından yapılan incelemenin ardından alındığını belirtti ve uygulamanın gizlilik ve güvenlik açısından kabul edilemez düzeyde risk oluşturduğunu ifade etti. Kanada Başbakanı Justin Trudeau da güvenlik konusundaki endişenin yasaklama kararı almak için yeterli seviyede olduğunu söyledi.

Kişisel verilerin kullanımı ve Çin devletiyle bağları nedeniyle zaman zaman eleştirilen TikTok, geçtiğimiz yıl ABD’de de benzer bir yasakla karşılaşmış, federal çalışanların TikTok kullanmaları yasaklanmıştı. Ülkede bazı üniversiteler de TikTok’un kendi ağlarında kullanımını engellemişti.

Kanada’da devletle ilişkili tüm mobil cihazları kapsayan yasak bugün, Avrupa Komisyonu’nda ise 15 Mart itibarıyla başlayacak.

Kanada’da alınan karara ilişkin açıklamada bulunan bir şirket sözcüsü, kararın TikTok ile ilgili herhangi bir özel güvenlik endişesine atıfta bulunmaksızın ve kendileriyle iletişime geçilmeden verildiğini ifade etti. Sözcü, uygulamanın gizlilik ve güvenliği nasıl koruduğunu ele almak üzere yetkililerle görüşmeye hazır olduklarını da ekledi.

Kaynak: bbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.