MediaCat

2013’te yıldızı parlayacak ajanslar

Ad Age, bu yıl adını sıkça duyacağımız, gelecek vadeden 10 reklam ajansını belirledi.

2013’te yıldızı parlayacak ajanslar

Ad Age, 2013 yılında doğru strateji izlerlerse geleceğin öncü isimlerini oluşturacak reklam ajanslarının listesini yayınladı.

Ad Age’e göre, 2013 yılında adını sıkça duyacağımız gelecek vadeden 10 reklam ajansı şöyle:

1.Rokkan

Chung Ng 2000 yılının yazında, sonradan piyasadan çekilen Proxicom interaktif reklam ajansının hevesle çalışan stajyerlerden biriydi. Hayalini kurduğu mesleğe orada atılmasının yanı sıra, hayatında kilit rollerden birini oynayacak tasarımcı John Noe ile de o ajansta tanıştı. Hikâyenin devamında ise yolları Charles Bae ile kesişen ikili, hayallerini gerçekleştirerek bugünün Rokkan’ını kurdu. Publicis Group’a satılan ajans gelirini, 2011-2012 yılları arasında 8.1 milyon dolardan 12.25 milyon dolara kadar yükseltmeyi başardı ve geçen yıl bünyesine 12 müşteri kazandırdı.

2.CAA

Birçok kişi Creative Artists Agency (CAA)’nin Tom Cruise ve George Clooney gibi Hollywood yeteneklerini temsil eden bir reklam ajansı olduğunu düşünebilir. Ancak CAA bu yanılgının önüne geçerek pazarlama dehasını gözler önüne serdi. Ajansa kırılma noktasını yaşatan olay, 2011 yılında Chipotle’nin “Cultivate a better world” (Daha iyi bir dünya yetiştir) isimli pazarlama platformu için yarattıkları iki dakikalık reklam filmi oldu. 2012 Grammy Ödülleri sırasında televizyon ekranlarına da yansıyan reklam filmi, ajansın prestijini artırdı. CAA’nın müşterileri arasında Coca-Cola, Diageo’s Jeremiah Weed Whiskey, Southwest Airlines ve QVC yer alıyor.

3. Spark

Starcom MediaVest Group (SMG) CEO’su Laura Desmond’un, şirketin en küçük medya halkasını üç yıl içinde zirvedeki beş isimden biri haline getirmeyi amaçladığını söylemesi, tüm gözlerin Publicis Group’a ait Spark’a çevrilmesine yol açmıştı. Geçtiğimiz şubat ayında stratejisini hayata geçiren SMG, azımsanmayacak sayıda müşterisini büyük ajanslarından alarak Spark’a kaydırdı. Peşi sıra Orbitz, NorthWestern Mutual ve Warby Parker gibi müşteriler kazanan Spark, SMG’nin de desteğini alarak 2013 yılında ivme kazanacak gibi görünüyor.

4. Dieste

Birkaç sene önce ayrıldığı Dallas reklam ajansının başkanlık koltuğunu 2012 Şubat ayında tekrar dolduran Tony Dieste, Dieste’yi de içerik ve veri yönünden zengin, sosyal, dijital ve mobil bir platforma dönüştürebilmek için atak davrandı. Eylül ayında bir düzine çalışanını işten çıkararak yeni elemanlarla yoluna devam eden Dieste, Guillermo Tragant’ın Furia’sı ile ortaklık kurdu. Dieste 2012 yılında sekiz markayı bünyesine kazandırdı.

5. Targetcast

Bundan yalnızca on yıl önce, Steve Farella bir çift ayakkabısı ve Grand Central Station’da geçici olarak sahiplendiği bir kafesi olan sıradan biriydi. Sektördeki arkadaşlarından, kendisine bir medya ajansı açmada yardımcı olmalarını isteyen Farella, girdiği işte başarılı olana kadar yeni bir ayakkabı almayacağının da sözünü verdi. İki yıl boyunca tabanı delinmiş ayakkabılarından vazgeçmeyen Farella, ajansın ortak kurucusu Audrey Siegel’le tanışınca talihini tersine çevirdi. Her geçen gün Targetcast’e yeni müşteriler kazandıran Farella, yürümek zorunda kaldığı yolun sonunda bir dolap dolusu yeni ayakkabının sahibi olmayı başardı. Onuncu yılını yüzde 17 gelir artışıyla kutlayan ajans, globalleşme stratejisi sebebiyle MDC Partners çatısı altına girdi.

6. Silver and Partners

Sahibi Eric Silver’ın imzası taşıması için 2012 yılında Amalgamated’den dönüştürülen Silver and Partners kısa süre içerisinde pek çok olumlu değişikliğe sahne oldu. İki yıl öncesine kadar işlerini geleneksel medya ile sınırlayan ajansın, bugünkü gelirinin yaklaşık olarak yarısı dijital ve sosyal projelere dayanıyor. 2012’de gelirini yüzde 26 oranında artıran ajans, yılı hiç müşteri kaybetmeden bitirdi.

7. JWT

Ajans birkaç yıl önce Rosemarie Ryan ve Ty Montague ile yollarını ayırmasının ardından, oldukça durağan bir çizgide ilerlese de, şimdilerde Kuzey Amerika’nın yaratıcılığı en kuvvetli ekiplerinden birine sahip. Kadrosuna kazandırdığı Mike Geiger, Jeff Benjamin ve Ryan Kutscher ile gelecekteki başarılarının sinyallerini veren JWT’nin, sesini duyuran işi ise geçen sene, Macy sponsorluğunda gerçekleşen ve okullarda gösterilmek üzere hazırlanan “Yes Virgina, the Musical” isimli animasyon filmi oldu. JWT’nin kısıtlı bir bütçeyle hazırladığı indirilebilir araç takımı (toolkit) 1,200 öğrenci tarafından indirildi. Ajansın medya ortamına eğlenceli bir şekilde indirgediği yara bandı reklamı, Cannes Gold Lion ödülüne layık görüldü.

8. Havas Worldwide

Eski adıyla EuroRSCG olan Havas Worldwide, birkaç yıl önce kendisine kan kaybettiren Jaguar, Heineken ve Exxon gibi büyük markaların ardından 2012’nin ilk yarısında toparlanmaya başladı. Ekibinin yüzde 78’i dijital deneyime sahip olan ajans, bu dönemde Havas Worldwide ismini aldı ve müşterileriyle daha entegre bir çalışma modeline geçiş yaptı. Live Nation Entertainment ile sıçrama yapan ajans yaratıcı işleriyle anılmaya başladı. Ajans, Sandy Kasırgası sonrasında, şehre maddi canlılık getirmek amacıyla başlatılan ‘Atlantic City is Open for Business’ kampanyasında da yer aldı. Global bir kimliğe sahip olan Havas Worldwide’nin başkanlık koltuğunda Andrew Bennett yer alıyor.

9. MDC Partners’ Vitro

ABD’nin Güney Kaliforniya kıyısında yer alan San Diego şehrini 20 yıldır mesken edinen Vitro’nun, 2012 yılında sergilediği performans 2013 için başarı çanlarının çaldığını söylüyordu. Redbox Instant by Verizon, Budweiser, Landrover ve Jaguar ve Diageo için sergilediği stratejik çalışmaları ile ön plana çıkan ajansın en ses getiren işi protein tozu markası “Designer Whey” için yarattığı reklam çalışması oldu. En büyük müşterilerinden biri olan Asics için geliştirdiği eğlenceli perakende aktivasyon çalışması “Colors that Run”, markanın satışlarının yüzde 30 oranında artmasını sağladı.

10. Sapient Nitro

ABD’nin en büyük dijital ajanslarından biri olan Sapient Nitro, 2012 yılında, aralarında Iota ve Second Story’nin de bulunduğu tam 65 yeni müşteriyi kazanmayı başardı. Ancak kuşkusuz ajansın en prestijli ismi tek bir kişiden oluşuyordu: Miami Heat’in yıldız oyuncusu ve NBA efsanesi Lebron James. Ajans bu noktadan sonra Fiat 500 Abarth’ın lasmanında yer aldı ve çalışmalarıyla WWE (Dünya Eğlence Güreşi)’nin “bad boy” (kötü çocuk) imajını yaratmasına yardımcı oldu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.