MediaCat

Ad Age yılın ajanslarını seçti

Ajanslar, 2012’deki performansları, hazırladıkları kampanyalar, büyüme oranları ve kazandıkları yeni müşteriler gibi kriterlere göre belirlendi.

Ad Age yılın ajanslarını seçti

Ad Age 2013’ün öne çıkan 10 ajansını seçti. Ajansların 2012’deki performansları, hazırladıkları kampanyalar, büyüme oranları ve kazandıkları yeni müşteriler gibi kriterlere göre belirlenen listede yeni parlayan ajanslar dikkat çekiyor.

1-      72andSunny

Ad Age’in 2013’ün reklam ajansları listesinin birincisi 72andSunny oldu. Nokta atışı yapan çalışmalarla dikkat çeken ajans, geçen sene de Ad Age’in sıralamasında beşinci sıradaydı. 72andSunny, Samsung Galaxy SIII reklamında, ‘The next big thing is already here’ sloganıyla hareket ederek Apple fanlarını kızdırmayı göze alan riskli bir reklam filmi hazırladı. Reklam filmi, marka görünmese de, Apple olduğunu anladığımız bir mağazanın önündeki uzun müşteri kuyruğuyla başlıyor. Kuyrukta yeni ürünü satın almak için bekleyen insanlar filmde ‘sıradan sürü psikolojisiyle hareket eden karakterler’ olarak gösterilirken, Samsung S III sahibi kişilerin o ‘sıradan’ insanlardan ayrıştığı vurgulanıyor. 2012 yılında organik büyümeye odaklanan, yeni işler alan ve reklam dünyasından uzman isimleri transfer ederek büyüyen 72andSunny, yaratıcı ve cesur hamleleriyle dikkat çekiyor. Sektörde henüz 10’uncu yılını bile doldurmamış olan bağımsız ajansın 280 çalışanı, dokuz adet de müşterisi bulunuyor.

[youtube]http://youtu.be/nf5-Prx19ZM[/youtube]

 

2-      360i

Dentsu’ya bağlı 360i listenin iki numarası. İlk olarak 1998 yılında araştırma-pazarlama şirketi olarak kurulan ajans, araştırma bölümünden elde ettiği datayı da kullanarak yaratıcı kampanyalara imza atıyor. 360i, en son ‘Great American Bacon Barter’ adlı sosyal medya destekli kampanyasıyla konuşulmuştu. Geçen sene cirosunu yüzde 15, çalışan sayısını da yüzde 20 artıran 360i, sosyal medya kampanyalarıyla dikkat çekiyor. Ajansın ABD’deki beş ofisinde toplam 500 çalışanı var ve şu anda 12 müşteriye hizmet veriyor.

[youtube]http://youtu.be/5oES-50mauE[/youtube]

 

3-      GREY

2012 yılında Cannes Lions Festivali’nden dokuz ödülle dönen WPP Holding’e bağlı Grey, hazırladığı kampanyalarda tüm mecralardan yararlanıyor. ‘Gurur duyacağımız işler yapmalıyız’ felsefesiyle hareket eden ajansın ABD’de dört ofisi ve 900 çalışanı bulunuyor. Şu anda 21 müşterisi bulunan ajans, gelirini bir önceki yıla oranla yüzde 15,2, kârını da yüzde 33 artırmış. Ajansın öne çıkan işleri arasında Canon için hazırladığı ‘Project Imagin8ion dikkat çekiyor.

[youtube]http://youtu.be/Z-Eesvx8GM0[/youtube]

 

4-      R/GA

R/GA, geçtiğimiz yıl Nike için hazırladığı dijital kampanyalarla Cannes’da Titanium Grand Prix ve Cyber Grand Prix kazandı. Ayrıca geçen yıl 15 yeni müşteriyle anlaşarak gelirini de yüzde 25 artıran ajansın, ABD’de toplam 12 ofisi ve 1130 çalışanı bulunuyor.

[youtube]http://youtu.be/M9Ts-ay2VV4[/youtube]

 

5-      DROGA5

Altı yıl önce kurulan Droga5 geçtiğimiz yıl cirosunu yüzde 43 artırdı. Coca Cola Zero’yla anlaşan ve portföyüne 11 yeni müşteri ekleyen bağımsız ajansın ABD’de bir ofisi ve 300 çalışanı bulunuyor. Droga5, ünlü konyak markası Hennesy için hazırladığı reklam filmiyle de adından söz ettirmişti.

[youtube]http://youtu.be/4Rey7qsLtE8[/youtube]

 

6-      PEREIRA & ODELL

San Francisco merkezli ajans geçen yıl yaptığı atakla cirosunu 20,4 milyon dolara çıkararak 2011’e göre yüzde 40’lık bir büyüme gerçekleştirdi. Mattel, Burger King gibi markalarla anlaşan Pereira &Odell’in dört ofisinde 130 çalışanı bulunuyor. Ajansın yeni müşteri sayısı ise sekiz. Pereira & Odell ‘The Beauty Inside’ isimli facebook kampanyasıyla da sıradan insanların oyunculuk hayallerini gerçekleştirerek dikkat çekmişti.

[youtube]http://youtu.be/0BKHNeFXSTI[/youtube]

 

7-      LA COMUNIDAD

MTV ve Volvo gibi markalar için yaptığı dikkat çekici kampanyalarla öne çıkan ajansın cirosu bir önceki yıla göre yüzde 11 artmış. La Comunidad  ABD’de üç ofis ve 112 çalışanla hizmet veriyor. Ajans, ‘Volvo in every car’ uygulamasıyla adından söz ettiriyor.

[youtube]http://youtu.be/A5vmMjHUB_U[/youtube]

 

8-      MULLEN

Mullen, geçtiğimiz seneyi cirosunda yüzde 16’lık bir büyümeyle kapattı. Yeni parlayan markalara hizmet veren bir ajans olarak tanınsa da, 2012’de Google gibi lider markalarla da çalışmaya başladı. Ajansın beş ofisi, 680 çalışanı ve 14 yeni müşterisi bulunuyor.

[youtube]http://youtu.be/DZWKagZ5iB8[/youtube]

 

9-      RAZORFISH

İş modelinde ‘convergence’ı benimseyen Razorfish, sosyal medya çalışmalarına ağırlık veriyor ve ajansta elindeki verilerle online davranışları analiz eden bir ekip de bulunuyor. Razorfish’in müşterileri arasında Delta, Ford, Mercedes-Benz gibi markalar dikkat çekiyor. 2 bin 800 çalışanı olan ajansın müşteri portföyüne 2012 yılında 14 yeni isim eklenmiş.

[youtube]http://youtu.be/QdXBWf_gDBs[/youtube]

 

10-   DEUTSCH

Deutsch’un 2011 yılında Volkswagen için ‘The Force’ (Güç)  adıyla hazırladığı ‘Star Wars’ temalı Super Bowl reklamı, youtube’da en çok izlenen reklamlar arasına girdi. Volkswagen için yaptığı diğer çalışmalarla da dikkat çeken ajans, Interpublic bünyesinde hizmet veriyor.

[youtube]http://youtu.be/R55e-uHQna0[/youtube]

Derleyen: Melis Madanoğlu Sözer

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.