Ülker reklamına cinsiyet ayrımcılığı suçlaması

Ülker Gıda’nın Rodeo marka çikolata reklamında yer alan: "Mustafalar

12.01.2007 - 11:21 | MediaCat

Ülker Gıda’nın Rodeo marka çikolata reklamında yer alan: “Mustafalar, Aliler, Ahmetler, Hüseyinler için; Ayşe’ler de tadabilir” mesajı, CHP’nin Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın tepkisini çekti.

Bilgehan, Hürriyet gazetesine reklamın cinsiyet ayrımı yaptığını öne sürerek, böyle bir reklamın Suudi Arabistan’da dahi olamayacağını belirtti. CHP Ankara Milletvekili, reklamda yer alan ifadeye karşı duyduğu rahatsızlığını bir soru önergesiyle Meclis’e taşıdı.

Bilgehan, bundan önce mayolu kadın reklamlarına müdahale eden Sanayi Bakanı Ali Coşkun’un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Bu tip tanıtımlar bakanlığınıza bağlı Tüketici ve Rekabeti Koruma Genel Müdürlüğü reklam kurallarına aykırı değil mi?” demişti.

CHP Ankara Milletvekili, 21. yüzyılda sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bir cinsiyetin sömürülmesinin önüne geçmek için duyarlılık gösterildiğini belirterek: “Güç simgesi olarak gösterilen, bir tek cinsiyete yönelik olarak sunulan ürün tanıtımı, çağımızın kadın-erkek eşitliği kavramına tamamen aykırıdır” ifadesini kullandı.