MediaCat

Türkiye için her ülkede ayrı tanıtım yapılacak

Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da ayrı ayrı turist profiline göre tanıtımlarını yürüten ve yurtdışındaki reklam kampanyalarını yürütmek üzere ihale açan bakanlık…

Türkiye için her ülkede ayrı tanıtım yapılacak

2007’de Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da ayrı ayrı turist profiline göre tanıtımlarını yürüten bakanlık, 2008 yılında da aynı stratejiyi uygulayarak, turizm pastasından aldığı payı yükseltmeyi hedefliyor. Tanıtımlarda, turistlerin ilgi alanlarına göre filmler hazırlanacak. Avrupa’da deniz-kum-güneşi, Uzakdoğu’da tarihî mekanları, Ortadoğu’da alışverişi öne çıkaracak filmler gösterilecek.

Yurtdışındaki reklam kampanyalarını yürütmek üzere ihale açan bakanlık, ihalelerin Avrupa ayağını tamamladı. Geriye kalan 5 ihalenin de önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.


Ortadoğu için alışveriş, Avrupa için başta deniz-kum-güneş turizmi…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Özgür Özarslan, son 4 yıldır yurtdışı tanıtma faaliyetlerinin erken başlatıldığını ve Türkiye’nin erken davranmakta önemli başarılar elde ettiğini söyledi. 2008 yılı reklam bütçesinin 120 milyon dolar olduğunu belirten Özarslan, bu rakamla dünyada 10 ayrı bölgede kampanyaların yürütüleceği bilgisini verdi. Özarslan, 2008’de de televizyonlarda gösterilecek kısa tanıtım filmleri, panoları, fuarlar, internet gibi her türlü reklam yolunu kullanacaklarını aktardı. Bakanlık, Ortadoğu’da alışveriş turizmine yönelik kampanyalar planlarken, Uzakdoğu için kültür turizmine yönelik tanıtımlara ağırlık verecek. Avrupa için başta deniz-kum-güneş turizmi olmak üzere bu yıl sağlık ve güzellik turizmine yoğunlaşacak.


Güvenlik sorunu ortadan kalktı…

Önceki yıllarda Türkiye’den giden turizm sektörü temsilcilerinin ve bakanlığın daha çok Türkiye’nin güvenlikli bir ülke olup olmadığı ile ilgili sorulara muhatap kaldığını söyleyen Özarslan, özellikle 2007’de bu sorunun ortadan kalktığını ifade etti. Özarslan; “Yurtdışına gittiğimizde, fuarlarda artık Türkiye’nin güvenliği bulunmayan bir ülke olduğu imajı ortadan kalktı.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2008’de Amerika’da yürütülecek reklam faaliyetlerini artıracak. Amerika’dan gelecek turist sayısını artırmayı hedefleyen bakanlık, bu ülkede de bütün iletişim kanallarını kullanacak. Amerikalıların alışkanlıklarının göz önünde bulundurularak faaliyetlerin yürütüleceğini belirten Özarslan, Amerika’dan gelen zengin turist sayısının artırılacağını ifade etti.


Türkiye’nin tanıtımı için 120 milyon dolar ayrıldı…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 120 milyon dolarlık tanıtım bütçesi ile Avrupa ve tüm dünyada reklam etkinliklerine başlıyor. Son 4 yıldır, tanıtımlara Ocak ayında başlayan bakanlık, bu yıl turist sayısında yakaladığı başarıya 2008 yılında da ulaşmak istiyor.

Kaynak: Zaman

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.