MediaCat

“Tüm çalışmalarımızın kalbinde iyi ve sağlıklı yaşam var”

Bepanthol’ün HergünYenilen Challenge projesini ve daha fazlasını Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Pınar Saltat’tan dinledik.

“Tüm çalışmalarımızın kalbinde iyi ve sağlıklı yaşam var”

Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Pınar Saltat, TikTok’un mecra karmalarındaki yerini, mecrada 9 milyardan fazla izlenen HergünYenilen Challenge projesini ve iyi yaşam konusunda artan rekabeti MediaCat için değerlendirdi.

Platformun kendisiyle başlayalım. TikTok’un mecra karmanızdaki yeri ne?

Bayer Tüketici Sağlığı olarak pazarlama dünyasındaki yenilikleri yakından takip ediyoruz. Kampanyalarımızda kullandığımız her mecranın dinamiklerine ve tüketici tercihlerine uygun içerikler geliştirmeyi önceliklendiriyoruz. Bunun yanı sıra, marka önceliklerimizle örtüşen trendleri kampanyalarımıza entegre etmek ve yenilikçi kampanya kurguları geliştirmek için sürekli olarak çalışıyoruz. TikTok ile işbirliğimiz de, böyle bir kampanya kapsamında gelişti.

Bepanthol HergünYenilen Challenge projesi önemli izlenme rakamları elde etti. Kampanyanın ardındaki motivasyon neydi?

Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Pınar Saltat

Hayata geçirdiğimiz tüm kampanyalarımızdaki birincil hedefimiz, tüketicilerimizi merkeze koyarak koruyucu sağlık alanında farkındalık yaratarak onların hayatlarını iyileştirmek oldu.

Bepanthol’ün ellere odaklanan son kampanyası ile pandemi döneminde sıklıkla yıpranan ellerimizin sağlığını ihmal etmememiz ve onları korumamız gerektiğini tüketicilerimize hatırlatmak istedik.

Entegre kampanyamızı planlarken, TikTok, sağladığı yüksek erişim ve etkileşim potansiyeliyle bizim için en önemli mecralardan biri oldu. Tüketicilerin keyifle paylaşacağı, marka kimliğimize uygun ve kampanya mesajımızı tüketicilere net olarak geçirecek bir içerik hazırlamayı hedefledik. İçeriğin tüketiciler tarafından sevilmesi için TikTok dinamiklerine uygunluğunu ve güncelliğini de gözettik.

HergünYenilen Challenge’ı ilk altı günde 2,1 milyar kez görüntüleme ve 7 milyondan fazla marka sayfasına yönlendirme alarak 2020 yılında Türkiye’de en çok izlenme alan markalı challange oldu. Bu rekor rakamlar Şubat ayı itibarıyla 9 milyar izlenme rakamını geçmiş durumda ve nerede son bulacağını biz de ekip olarak izliyoruz.

Mecranın ruhuna uygun iş yapmak dijitaldeki platformların sayısının arttığı ilk günden beri konuşulan bir mesele. Sizi TikTok kullanmaya götüren süreci ve çalışmanın buradaki hedef kitle ve mecraya nasıl uyarlandığını kısaca anlatabilir misiniz?

Bepanthol köklü bir mirasa sahip, uzun yıllardır tüketicimizin güvendiği ve sevdiği bir marka. Bu sevgiyi sürdürülebilir kılabilmek ve markamızın yeni nesillerin de tercihi olmasını sağlamak için onları çok iyi tanımamız ve anlamamız, marka iletişimlerimizi de sürekli olarak bu bilgiler ışığında yenilememiz son derece önemli.

TikTok Türkiye’de yeniliklere ve yaratıcılığa açık 40 milyona yakın kullanıcısı ile bir süre önce radarımıza girmişti. Bepanthol iletişimlerine TikTok’u entegre edebileceğimiz ve mecranın etkileşim gücü sayesinde tüketici ile bağımızı güçlendirebileceğimiz bir fırsat yaratmak için çalışıyorduk.

El bakımına odaklanan kampanyamızda, döneminin hit şarkısı “Eller Eller”in modernize versiyonunu Farah Zeynep Abdullah’ın yorumuyla hayata geçirdik. Şarkıya TikTok dinamiklerine uygun olarak 15 saniyelik, marka mesajlarımızı akılda kalıcı ve eğlenceli bir şekilde aktaran kısa bir rap şarkısı entegre ettik.

TikTok akımlarından olan ama daha önce hiçbir markanın sahiplenmediği el dansını sahiplendik ve influencer işbirlikleriyle geniş kitlelere ulaştık. Bu çalışmanın, özellikle genç tüketicilerimiz tarafından bu kadar sevilmesi hepimiz için mutluluk verici. Markamızın nesiller boyu lovemark olması hedefine doğru güvenli adımlarla ilerlediğimizi hissediyoruz.

İyi ve sağlıklı yaşam konusunda rekabet alanı malum koşullar gereği genişledi. Kategori ayırt etmeksizin markaların bu alanda boy göstermesi sektöre ve Bayer Tüketici Sağlığı’na neler söylüyor?

İyi ve sağlıklı yaşam, pandemi öncesinde de yükselen bir trend olarak tüketici tercih ve davranışlarını şekillendiriyordu. Ancak pandemi dönemiyle beraber sağlıklı yaşam kavramı, insanların hayatlarında hiç olmadığı kadar önemli bir mesele haline geldi. Örneğin Nielsen’ın Nisan 2020’de 73 ülkeye aynı anda gerçekleştirdiği “Koronavirüsün Global Tüketiciler Üzerindeki Etkileri Araştırması”na bağlı yapılan ankette, sağlıklı beslenme eğilimi, hijyen, evden yemek pişirme hassasiyeti, spor ve mindfulness egzersizlerine olan ilginin pandemin ilk günlerinden bu yana ikiye katlandığı ortaya konulmuş.

Tüm sektörlerdeki markalar değişen tüketici davranışlarına uyum sağlamak adına odaklarını sağlık iletişimi tarafına çevirdiler. Bayer Tüketici Sağlığı olarak temel faaliyet alanımız zaten koruyucu sağlık. Yıllardır tüm çalışmalarımızın kalbinde “iyi ve sağlıklı yaşam” kavramı bulunuyor, Türkiye’de sağlık bilincini ve sağlık okuryazarlığını artırmak amacıyla iletişim, ürün, hizmet ve projelerimizi hayata geçiriyoruz. Bu sebeple bu alana ilgi ve yatırımın artmasını çok olumlu değerlendiriyoruz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.