MediaCat

Japonlar, reklam sektörü ve Arnie

Arnold Schwarzenegger’in oynadığı 30 Japon reklam filmi.

Japonlar, reklam sektörü ve Arnie

Geçtiğimiz günlerde Japonya‘nın Cristiano Ronaldo işbirliğiyle çektiği ilginç reklam filminden bahsetmiş, ülkedeki reklamcılık anlayışının benzersizliğinden dem vurmuştuk. Ronaldo ve mekanik kuşu bir yana, Japonya’nın Batılı figürlere duyduğu hayranlık ve bu hayranlığı reklam filmleri aracılığıyla temsilleştirme alışkanlığına sahip bir ülke olduğundan bahsetmek mümkün.

Tommy Lee Jones, Brad Pitt, Quentin Tarantino, Harrison Ford ve daha niceleri farklı Japon markaları için kamera önüne geçerek, alıştığımız ve dünya genelindeki reklam estetiğini şekillendirmeyi başarmış Batılı reklam filmlerine hiç de benzemeyen çalışmaların parçası oldular. Ancak yine de tüm bu isimler arasından bir tanesi var ki, ülke reklam sektörüne yaptığı katkılardan ötürü ayrıcalıklı bir konum hakediyor. Arnold Schwarzenegger‘in Japon markaları için reklam yüzü olduğu ve absürdlüğün sınırlarında dolaşan reklamlar, buram buram testosteron kokuyor.

80’ler ile 90’ların ilk yarısı boyunca Japon ekranlarını şenlendiren Schwarzenegger, geçtiğimiz aylarda KOWA’s Powered Coffee için çekilen reklam filminde kamera karşısına geçerek geçmiş dönem reklam filmleriyle zihinlerini geri dönüşü olmayacak şekilde şekillendirdiği hayranlarını bir kez daha mutlu etti. Kahve markası ise kampanyasına Schwarzenegger’in yanı sıra Bruce Willis‘i de katarak, Japonya’nın ithal ünlüler, tantana ve şaşaanın eksik olmadığı reklamcılık geleneğini sürdürdü.

Kaynak: Kotaku

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.