MediaCat

İkinci ekranın galibi Aykırı Sorular

12 Mart’ta Twitter’da en çok konuşulan programlar listesi

İkinci ekranın galibi Aykırı Sorular

Yaklaşan yerel seçimler ve artan politik gerilimin gölgesinde geçen bir Çarşamba gününde birincilik Enver Aysever’in sunduğu Aykırı Sorular’a giderken, ikinci sırada bu hafta final yapan Merhamet dizisi, üçüncü sırada da Ay Yapım’ın yeni dizisi Kara Para Aşk vardı.

Yaklaşan yerel seçimlerin ışığında, konuk ettiği isimlerle son birkaç aydır listemizde sıkça gördüğümüz Aykırı Sorular dün akşamın açık ara birincisiydi.

Enver Aysever’in bu Çarşamba konuğu Gezi olaylarının son kurbanı Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan’dı. Berkin’in yasını tutan ve babasına destek olmak için klavyelerinin ve ekranlarının başına geçensosyal TV izleyicisinin duyguları doruk noktasındaydı. İzleyiciler arasında programdan “Sami Elvan CNNTürk Aykırı Sorular’da şu anda. “2 kızım bir oğlum var” dedi, düzeltti: “2 kızım var.” Sessizlik…” dikkat çeken ve rüzgar gibi yayılan bir an oldu. Enver Aysever’in cenaze sonrasında attığı “Berkin için görevimizi yaptık. Şimdi kanala gidiyoruz. Akşam baba Sami Elvan’la @aykirisorular da sizi buluşturacağız.” tweet’i Top Tweet oldu. Program boyunca #birhalkçocugunuugurluyor, #direntürkiye, #samielvan, #berkinelvan, #berkinelvanölümsüzdür ve #berkinelvanonurumuzdur etiketleri izleyicierin parmkalrında ve kalplerindeydi. Program toplamda 7,222 kullanıcıdan 7,855 Tweet alırken yayılımda 4,761,061 kişinin Twitter akışında yerini aldı. Programa içerik üreten kullanıcıların yüzde 36’sı Tarafsız Bölge için, yüzde 11’ide 5N1K için içerik üretti.

Merhamet, ekranlara veda gününde sosyal TV izleyicisinin parmaklarında günü ikinci sırada kapattı. Büyük sürpriz vaatleri ile televizyonlarının başına geçen sosyal TV izleyicisi, dizi boyunca “Nefesimi tutuyorum bu nasıl bir final?” ve “Böyle final mi olur!” diyerek finalle ilgili yorumlarını paylaştı. Oyuncuların performansları izleyicilerden tam not alırken “Bu kadar doğal oyunculuklar olamaz. Çok özleneceksiniz” yorumları sıkça paylaşıldı. Kullanıcılar dizi boyunca en çok #merhametbuyukfinal, #merhametveda, #merhametfinal ve #merhametbitmesin etikleri kullanılırken dizi Sosyal TV izleyicisinin yüzde 57’sini yeni yayınlanan Kara Para Aşk ile paylaştı. 3,623 kullanıcıdan 6,370 tweet alarak yayılımda 1,479,691 kullanıcıya ulaşan dizi yayın hayatına da hayranlarının parmaklarında, sevilerek veda etmiş oldu.

Ay Yapımın yeni dizisi Kara Para Aşk sosyal TV’ye hızlı bir giriş yaparak yayın gününü üçüncü sırada kapattı. Engin Akyürek Ve Tuba Büyüküstün’ün başrollerini paylaştığı dizi ilk bölümüyle sosyal TV izleyicisinden geçer not aldı. “Harika olağanustu dizi Engin Akyurek süper oynuyor, cok heyecanlı ve güzel senaryo” diyen izleyiciler dizi boyunca nefeslerini tutarak ekranlarının ve klavyelerinin başından ayrılmadı. Engin Akyürek’in oyunculuğu izleyiciler arasında yere göğe sığdırlamazken, Tuba Büyüküstün porje seçimindeki başarıdan dolayı bolca tebrik aldı. Bölüm sonunda kullanıcılar “Hadi bakalim yolun acik, reytingin bol bol olsun #KaraParaAsk” diyerek günü kapatırken dizi 2,691 kullanıcıdan toplam 5,480 tweet aldı.

Mart ayı boyunca listemizde görmeye alışkın olduğumu tartışma programı Tarafsız Bölge bu Çarşamba listede dördüncü sırada yer aldı. Kullanıcıların Başbakan’ın Kanal 24’teki yorumlarına tepkileri, polis memurunun vefatı ve ülkedeki politik gerginlik ve kutuplaşma, program boyunca kullanıcılar arasında konuşulmaya devam etti. “Bir adamın hırsı uğruna ülkede bu kadar kin üretilmemeli.” tweet’i kullanıcılar arasında hızla yayılarak, sıkça paylaşıldı. Program boyunca #berkinelvan, #akpninsuçdosyasikabariyor, #birhalkçocugunuugurluyor, #türkokullarinasaldirmakihanettir, #hosçakalberkinim ve #berkinelvanölümsüzdür etiketleri en çok kullanılan etiketler oldu. Tarafız Bölge, sosyal TV izleyicisinin yüzde 69’unu Aykırı Sorular, yüzde 14’ünü 5N1K ile paylaştı.

Listemizin beşinci sırasında Survivor vardı.Bugünün espri konusu “Recep ivedik 4’teki Survivor kadrosu Acun’un Survivor ünlüler kadrosundan daha ünlü.” oldu. Kullanıcılar Survivor’ın perde arakası yorumları paylaşılırken bir yandan Twitter üzerinden Gökhan Özoğuz’a “keşke bu sene sen olsaydın Survivor’da gülmekten heralde göbeğim çatlardı” göndermesi yaptı. Gün boyunca konuşulmaya devam eden program 2,484 kullanıcıdan 2,695 Tweet alarak yayılımda 2,862,947 kullanıcının Twitter akışında yer aldı.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 12 Mart 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.