MediaCat

‘Granfluencer’lara yol açın

Sıradışı tarzlarıyla öne çıkan ileri yaş grubuna mensup influencer’lar giderek daha büyük marka anlaşmalarına imza atıyor.

‘Granfluencer’lara yol açın

Markalar, uzun yıllar ana hedef kitlelerini oluşturacak olan Z Kuşağı’nı anlamaya yoğun mesai harcamaya devam ediyor. Bu jenerasyonun ne yediği, ne içtiği, neler yapmaktan zevk aldığı ve hangi sosyal medya platformlarında daha çok vakit geçirdiği tüketici araştırmalarıyla sürekli olarak mercek altında. Amacı genç tüketicilere ulaşmak olan markaların, onları etkilemek için yakın yaş grubundan influencer’larla çalışmayı tercih etmeleri de sürpriz değil.

Pek çoğumuzun zihnindeki influencer tasviri tam da bu sebeple giyim ve güzellik ürünleri pazarlamaya çalışan, yirmili ya da otuzlu yaşlarındaki genç bireylere, özellikle de kadınlara karşılık geliyor. Ancak bu dar tasvir, daha ileri yaştan demografik gruplardaki influencer’ların giderek daha büyük marka anlaşmalarına imza atmaya başlamasıyla değişmeye yüz tutmuş durumda.


Bu anlaşmaların en uç örneklerinden birini, Liquid Death’in geçtiğimiz ay yayınladığı kampanya oluşturuyor.

Yaşları 50 ila 100 arasında değişen ve “granfluencer” olarak adlandırılan bu influencer’ların çoğu, en az daha genç meslektaşları kadar başarılı. Bazılarının komedi skeçlerini, sabah rutinlerini veya yemek tariflerini düzenli olarak izleyen binlerce ve hatta milyonlarca takipçisi var.

Z Kuşağı markaların influencer pazarlama kampanyalarının tipik hedefi olsa da, ABD’deki tüm tüketici harcamalarının yarısından fazlasını gerçekleştiren 50 yaş üstü tüketicilere ulaşmayı hedefleyenler, onlarla daha sıkı bağlar kurmak için granfluencer’larla ortaklık kuruyor. Ad Age ve The Harris Poll tarafından Ekim 2022’de 1000’den fazla ABD’li tüketiciye uygulanan bir anket çalışması, 58 yaş üstü tüketicilerin yüzde 12’sinin influencer’ların tavsiyesine dayanarak alışveriş yaptıklarını ve bu tüketicilerin üçte birinin satın alma kararlarında influencer’ların en azından “biraz etkili” olduğunu belirttiklerini ortaya koyuyor.

Ad Age’in seçkisine göre, Amazon’dan Liquid Death’e kadar farklı markalarla çalışan en etkili granfluencer’lardan bazıları şöyle:

Helen Ruth Van Winkle (@baddiewinkle)

Helen Ruth Van Winkle, cesur ve renkli kıyafetleriyle öne çıkan granfluencer’lardan biri. 2015 yılında üne kavuşan 94 yaşındaki Van Winkle, son sekiz yılda aralarında Smirnoff Ice, Sally Beauty, Tillamook Ice Cream, Nyx Cosmetics, MGM Resorts ve Liquid Death’in de bulunduğu markalarla çalıştı.

Reatha Grey, Jerry Boyd, Gaylynn Baker, Chuck Lacey, Patti Yulish, Monterey Morrissey (@retirementhouse)

Bir grup influencer’ın bir arada yaşadığı ve sosyal medya içerikleri tasarladığı bir “içerik evi” konsepti olan Retirement House’u Eylül 2021’de hayata geçiren Lighthouse Media’dan Brandon Chase ve Adi Azran, gerçek influencer’larla çalışmak yerine altı yaşlı oyuncuya rol verdi. Yaşları 70 ila 85 arasında değişen grup, bir buçuk yıl içerisinde TikTok’ta 5 milyon takipçiye ve 100 milyonu aşkın beğeniye ulaştı. Bu süre zarfında aynı zamanda GoodRx, Snickers, Virgin Voyages ve CeraVe gibi markalarla da işbirliği yaptı.

@retirementhouse @cerave is our secret to looking young and healthy! We never leave the house without putting it on. Grateful to be a #CeraVePartner #MoisturizeLikeaDerm #CeraVe ♬ original sound – Retirement House

Mick Peterson, Robert Reeves, Bill Lyons, Jessay Martin (@theoldgays)

2019’da rol aldıkları Grindr’a ait YouTube videosunun viral olmasının ardından TikTok’a adım atma kararı olan dört eşcinsel arkadaşın hesabı @theoldgays, gösterişli kıyafetler ve eğlenceli danslar görmekten hoşlanan 10 milyonu aşkın kullanıcıya sesleniyor. Mick Peterson, Robert Reeves, Bill Lyons and Jessay Martin tarafından yönetilen kanalın bugüne kadar işbirliği yaptığı markalar arasında Amazon, Walgreens ve Savage x Fenty var.

@oldgaysMake the fellas go 😮♬ Move ya body CHAMOS remix – Changing Currents

Lillian Droniak (@grandma_droniak)

TikTok’ta “Büyükanne Droniak” olarak bilinen 93 yaşındaki Lillian Droniak, günlük kombinleri ile dans figürlerini sergilediği ve postacısına olan aşkını anlattığı videolar yayınlamaya başladıktan kısa süre sonra geniş bir takipçi kitlesine sahip oldu. Influencer pazarlama ajansı Obviously’nin verilerine göre, üç yılda sekiz milyondan fazla takipçiye ve 236 milyondan fazla görüntülenmeye oluşan Droniak’ın, TikTok ve Instagram’daki etkileşim oranı yüzde 9,8’e ulaştı. Bu, kendi ölçeğindeki diğer içerik oluşturucular arasındaki medyan oran olan yüzde 1’in oldukça üzerinde. Bu popülarite, elbette Droniak’a CVS, Supergoop ve Book of the Month gibi pek çok markayla işbirliğinin de kapısını araladı.

@grandma_droniak Replying to @mindblowingmarg ♬ original sound – grandma_droniak

Gym Tan (@californiaistoocasual)

62 yaşındaki Gym Tan, nispeten daha küçük bir takipçi kitlesine sahip olmasına rağmen geçtiğimiz yıl birçok markanın radarına girdi. Kızı Mya’nın 2021’de TikTok’ta ‘günün kıyafeti’ videoları yayınlamaya başlaması için kendisini teşvik etmesinin ardından Tan, moda ve güzelliğe odaklanan videolara ek olarak içeriğini yaşam tarzı ve fitness içeriklerini de kapsayacak şekilde çeşitlendirmesi için ona ilham veren yeni bir takipçi kitlesi inşa etti.

Bugün videolarının çoğuna kızının yanı sıra oğlu ve kocasını da dahil eden Tan, son birkaç ay içinde Glossier, Clairol ve Ilia Beauty de dahil olmak üzere pek çok güzellik markasıyla çalıştı.

@californiaistoocasual Inspired by my friend @tingmystyle. Don’t be afraid of getting older. Life gets better. We get stronger, more confident, more exciting, more elegant, more everything :)) #stylehasnoage #beautyhasnoage #proaging #styleinspo #motivation #confidence #grace #influencer ♬ original sound – tingmystyle

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.