MediaCat

Fearless Girl’ün heykeltıraşına telif hakkı ihlali davası

Kampanyanın reklamvereni SSGA, heykeltıraş Visbal’ı sözleşmeyi ihlal etmekle de suçluyor.

Fearless Girl’ün heykeltıraşına telif hakkı ihlali davası

State Street Global Advisors’ın (SSGA) 2017 yılında Dünya Kadınlar Günü’nde Wall Street’in sembolü Charging Bull heykelinin tam karşısına yerleştirdiği ve aralarında Cannes Lions da olmak üzere birçok organizasyonun bol ödüle layık gördüğü Fearless Girl (Korkusuz Kız) heykeli, bu kez farklı bir açıdan tartışma konusu oldu. Zira SSGA, Fearless Girl‘ün heykeltıraşı Kristen Visbal’a, Fearless Girl’ün replikalarını satarak, “heykelin mesajını zayıflatma ve değerini düşürme” suçlamasıyla dava açtı.

Mahkemeye 14 Şubat tarihinde sözleşme ve telif hakkı ihlali gerekçeleriyle yapılan başvuruda Visbal’ın, Avustralya’daki bir hukuk şirketi, Oslo’daki Grand Hotel’in sahibi ve Los Angeles’ta geçtiğimiz yıl düzenlenen Kadın Yürüyüşü için izin almaksızın Fearless Girl replikaları hazırladığı belirtildi. SSGA’ya göre, Visbal’ın söz konusu faaliyetleri, SSGA’nın itibarına ve haklarına olduğu kadar heykele ve taşıdığı mesaja da telafisi mümkün olmayacak şekilde zarar verebilir.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.