40 yaş altı reklam pazarlama insanları!

Başlığı okuduğun anda yazının içeriğiyle ilgili bir ilgin oluştu ve tıkladın. Seni ilgilendiren bir başlık bu çünkü çok sesli ve nispeten demokratize sosyal mecralar üzerinden, toplumların ve dünyanın değiştiğine birçok defa şahit olan bir nesildensin.
01.07.2021 - 12:17

Pazarlama bütçelerinin hemen hemen sadece daha düşük teklif verenle tüketildiği, “daha fazla” kişiye ulaşmanın tek başarı kriteri gibi görüldüğü, kötü içerik veya krizle viral olmanın “E reklamını yaptı, sonuçta başarılı bir kampanya denebilir” şeklinde dile getirildiği, bilimsellikten uzak, yaratıcılığa dair tartışmaların yapılamadığı ve kişisel bakış açılarının birçok soruya tek cevap olduğu bir reklam ve pazarlama dünyasının içindeyiz.

Saygıdeğer 40 yaş altı pazarlama insanı…

Bir sonraki CMO sensin. Bu fırsatı birlikte iyi değerlendirelim. Hedef kitleyi çok da umursamadan, geleneksel kanallarda “her zamanki gibi” diyerek lahmacun sipariş eder gibi medya planlamayalım. Dijital reklam trafiğinin, dünyanın en önemli reklam exchange ve server’ları dahil olmak üzere en az yüzde 40’ının “fraud traffic” olduğunu unutmadan yatırımlarımızı yapalım. Tekil, anlaşılabilir ve her partinin takip edeceği hedefler koyalım, bilgi eksikliğinden kaynaklı zamanımızı ve bütçemizi heba etmeyelim. Risturn’lerle, çoklu film çekimi anlaşmalarıyla yaratıcılığı ve bilimselliği feda etmek yerine, markamızı gerçekten kullanıcının kalbine nasıl koyarız, bunu araştıralım.

Değerli 40 yaş altı kıdemli marka yöneticisi…

Yetki artık sana doğru kayıyor. Dijital reklamcılığın, üzerine fazlasıyla araştırılması gereken ve birçok konuda markadan markaya tüm kuralları değişen bir konsept olduğunu unutma. Platformunda içerik tükettirmeyi başaramamış sosyal mecraların satış ekiplerinin, “İlk 2,45 saniyede logonuzu göstermelisiniz” sunumlarına izin verme. Sosyal medya ajansından aldığın haftalık Analytics raporunu sorgula. 5 milyon impression aldın da ne oldu, cevap iste.

Değerli 40 yaş altı reklamcı…

Bu sektörde sadece film çekiliyor, reklamda yaratıcılık dediğin şeyin sadece kendinden daha az bileni ikna etmek olduğunu düşünme. Yaratıcı ekipler sadece reklam filmi çekiyor, iletişim okuyacağıma daha fazla mizansen pratiği yapsaydım, skeç yazsaydım, ışık, dekor öğrenseydim deme. Pek de uzun olmayan bir süre sonra sonuç veren reklamcılığı senden başka icra edebilen kalmayacak. Milyonlarca Instagrammer’ın, TikToker’ın, yani direkt kullanıcıların yeni nesil yönetmenler olduklarını görmüyor musun? İşinin hem eskiye nazaran daha fazla yaratıcılığı öne çıkardığını hem de bilginin yayılımı, iletişimin bilimsel tarafı üzerine şekillendiğini anla. Hikâye anlatmanın da ötesinde, hikâyeyi icra eden olmaya başladığımızı gör. Bak son dönemde ülkede popüler olan işlere; suyu korumak, kadın cinayetlerinin önüne geçmek, otizmli çocukları okula göndermek…

Gelecekte tarih kitapları bu zamanları iletişim devrimi başlığı altında her gün değişen iletişim biçimlerimizi inceleyerek anacak. Tam da bu sebepten reklam ve pazarlama çok genç bir sektör olmakla birlikte her 5-10 yılda bir, çok eski kalmaya devam edecek. Değişime açık herkesle sektörü her gün değiştirebilmek dileğiyle.

(Değişime açık 40 yaş üstündekiler baş tacı.)

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.