MediaCat

Yudum’dan yerli üretimi destekleyen proje

En verimli yerli ayçiçek tohumunu üretmek amacıyla yola çıkan Savola Gıda markalarından Yudum, dört yıllık Ar-Ge süreçlerinin meyvesi YDM 2239’u tanıttı.

Yudum, Tohum Derneği işbirliğinde Türk tarımına kazandırdığı yüzde 100 yerli ayçiçek tohumu YDM 2239’u dün akşam Pera Palace Hotel’de gerçekleştirdiği etkinlikle tanıttı. Dört yıl süren kapsamlı Ar-Ge süreçlerinin sonucunda Türkiye topraklarının koşullarına en uygun ve verimli ayçiçek tohumu olduğu anlaşılan YDM 2239, çiftçiler arasında yaygınlaşması halinde ülkenin üretim kapasitesini yüzde 20 ila 30 arasında artırmayı vaat ediyor.

Etkinlikte söz alan Savola Gıda Pazarlama Direktörü Ezgi Tamdoğan’ın paylaştığı bilgilere göre, Türkiye’de hane başı tüketimde en yüksek paya sahip yağ yüzde 79 oranla ayçiçek yağı ancak üretim tarafında Türkiye’nin kendine yeterlilik seviyesi yüzde 51’lerde. Projenin yola çıkarken sahiplendiği problem de tam olarak bu.

Kamu, sanayi ve sivil toplum el ele

En verimli ve zararlılara karşı dirençli tohumun geliştirilmesi için 2021’de başlatılan Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi kapsamında kamu, sanayi ve sivil toplum işbirliği içinde çalıştı. Projeye, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü başta olmak üzere ülke çapındaki farklı tarımsal araştırma enstitüleri de teknik destek verdi.

Proje kapsamında her yıl Türkiye’nin önemli ayçiçek üretim merkezleri Trakya, Konya, Adana ve bu yıl Eskişehir’de deneme ekimleri yapıldı. Projeye dahil olan önder çiftçilerin yer aldığı bir çiftçi ağı oluşturuldu ve bu ağda yer alan çiftçilere tohum desteği yanı sıra yüz yüze eğitim ve teknik uygulama desteği de sağlandı. Yudum markasından ilham alınarak YDM 2239 ismi verilen tohumun Trakya, Konya ve Adana’daki deneme alanlarında ekimi yapıldı. Hasat sonrasında yapılan analizlerde verimlilik ve yağ oranı açısından YDM 2239 en üst sırada yer aldı. Hem sulanan alanlarda hem de kuru ekimde yüksek performans gösteren tohumun verimliliğinin Konya’daki testlerde dekarda 235 kilograma kadar ulaştığı görüldü.

Daha iyi bir yarın için

Tanıtım etkinliğinde söz alan Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh şunları söyledi: “Yudum olarak daha iyi bir yarının keşfinin mümkün olabileceğine inanıyoruz. Daha iyi bir yarın da ayçiçek tarımında kaynakların daha iyi kullanılarak verimliliğin artırılması demek. Bu anlayışla Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’ne başladık ve dört yıldır Türkiye’nin en önemli ayçiçek üretim merkezlerinde üretici çiftçilerle buluşuyoruz. Sektörümüzde bir ilk olarak kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliğiyle kıymetli bir projeyi hayata geçirdik; yeni yerli tohum çeşidi YDM 2239’un tescilini alarak Türk çiftçilerinin kullanımına sunduk. 2021’den beri projeye dahil olan önder çiftçiler ile toplam 23 çeşit tohum denemesi yaptık. Her hasat dönemi sonunda alınan mahsulleri analiz ettik. Analizler sonunda çimlenme, yağ oranı, dekar başına verim gibi parametreler açısından en verimli olan YDM 2239’un tescilini almanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ayrıca yerli tohumu çiftçinin gündemine getirmeyi de başardık. Bundan sonra yerli tohum çeşitlerimizin tanıtımına da devam edeceğiz. Hedefimiz verimliliği ve dolayısıyla da yerli üretimi artırmak.”

Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya, Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya, Savola Gıda Türkiye Genel Müdürü Houmer Balazadeh

Tohum Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Musa Kaya ise şu eklemelerde bulundu: “Savola Gıda Türkiye ile yürüttüğümüz Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi, Türkiye’deki ayçiçeği üreticilerine ve ülke tarımına önemli katkı sağlıyor. Projenin ilk yılında bir çiftçi ağı oluşturduk. Her yıl güçlenen çiftçi ağında şu anda toplam 1000 çiftçi bulunuyor. Çiftçi ağına Trakyalı, Konyalı, Adanalı ve bu sene de Eskişehirli çiftçiler dahil oldu. Çiftçilere yüz yüze eğitim ve teknik uygulama ve yerli tohum desteği vermeye devam ediyoruz. Savola Gıda Türkiye ile yerli ayçiçeği üretimini artıracak bu projede işbirliği yapmaktan ve YDM 2239’u Türk tarımına kazandırmaktan dolayı mutluyuz.”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.