MediaCat

Kayıp çocuk Thibaut Courtois

Child Focus’un VML Belçika imzalı çalışması, kayıp çocukların isimlerini ünlü sporcularınkiyle değiştirerek farkındalık yaratıyor.

1996 yılında henüz iki yaşındayken kaybolan Belçikalı Liam Vanden Branden’in ismini bilenlerin sayısı çok azdır. Real Madrid’in kalesini koruyan Belçikalı Thibaut Courtois ise dünyaca tanınan bir isim. Kayıp çocuk Liam 20 yılı aşkın süredir aranıyor, Thibaut ise internette her ay 400 bin kez. Liam’ı bulma umudunu koruyan babası, aramaya yeni bir soluk getirmesi için çocuğunun ismini Thibaut Courtois olarak değiştirmek istiyor.

Liam’ın ismini değiştirmek için yapılan başvuru, Child Focus ve VML Belçika ortaklığıyla 25 Mayıs Uluslararası Kayıp Çocukları Bulma Günü vesilesiyle hayata geçirilen farkındalık kampanyasının bir parçası. Çalışma kapsamında isim değişikliği talep eden tek kişi Liam’ın babası değil. İki yıl önce kaybolan Juliette Goormans’ın ailesi de çocuklarının adını olimpiyat şampiyonu Belçikalı atlet Nafi Thiam olarak değiştirmek istiyor. Aileler, Real Madrid’in finalinde oynayacağı UEFA Şampiyonlar Ligi’nin ve 2024 Yaz Olimpiyatları’nın yaklaşmasından faydalanmayı hedefliyor.

İsim değişikliği başvurularının sembolik önemine dikkat çeken Child Focus’tan Nel Broothaerts, “Bir çocuğa verdiğiniz ilk şey, genellikle bir isimdir. Bundan ötürü, uzun süredir kayıp olan çocuklar için dikkat çekmenin ve hikâyelerini anlatmaya devam etmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. En ufak bir ipucu bile ilerleme kaydedilmesini sağlayabilir. Umudumuzu yitirmemeli, her zaman aramaya devam etmeliyiz” diyor.

Her iki sporcunun da isimlerinin kullanılmasına izin verdiği ve destek olduğu kampanya, YouTube ve Google’ın yanı sıra kamusal alanlarda da boy gösterecek.

2016 yılında hayata geçirilen Coins of Hope kapsamında Liam’ın resminin ve Child Focus’un internet sitesinin yer aldığı 1 milyon adet madeni 2 euro basılmış, kampanya ertesi yıl Cannes Lions’ta PR kategorisinde Altın Aslan’a layık görülmüştü. Yedi yıl sonra dernek bu paraların kendisine iade edilmesini isteyerek bağış kampanyası düzenlemişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.