MediaCat

Papara, SadaPay’i satın aldı

Papara, merkezi Pakistan’da bulunan elektronik para kuruluşu SadaPay’i satın alarak Orta Doğu ve Güney Asya pazarına giriş yaptı.

20 milyon kullanıcıya ulaşan finansal teknoloji şirketi Papara, Pakistan merkezli elektronik para kuruluşu SadaPay’i bünyesine kattı. Şirket hisselerinin yüzde 100’ünü satın alan Papara, bu adımıyla Avrupa’dan sonra Orta Doğu ve Güney Asya (MEA) pazarına giriş yapmış oldu.

Brandon Timinsky tarafından 2019 yılında kurulan, rekor sürede 1 milyon kullanıcıya ve yıllık 1,5 milyar dolar ödeme hacmine ulaşan SadaPay, dünyanın en hızlı büyüyen elektronik para kuruluşları arasında yer alıyor. Mastercard işbirliğiyle MEA bölgesindeki ilk numarasız banka kartını kullanıma sunan SadaPay, Pakistan’da finansal dönüşüm konusunda öncü bir rol üstleniyor.

Papara’nın hem dikey hem de yatay büyümesinin hızla devam ettiğini belirten Papara CEO’su Emre Kenci, “Son yıllarda ülkede gerçekleşen en önemli fintek yatırımı olan bu satınalma ile SadaPay’in yenilikçi ve cesur atılımlarını, Papara’nın güçlü teknolojisi ve kullanıcı odaklı yaklaşımıyla güçlendirerek SadaPay’in bölgenin en önemli fintek oyuncusu haline gelmesini hedefliyoruz” dedi.

Satınalmaya ilişkin görüşlerini paylaşan SadaPay Kurucusu ve CEO’su Brandon Timinsky ise, “Papara’nın sektördeki uzmanlığından, ileri teknoloji altyapısından ve ürün çeşitliliğinden yararlanacağımız için son derecede şanslıyız. SadaPay’in güçlü markası, olağanüstü ekibi ve yerel temelleri ile birleştiğinde bu satınalmanın, kullanıcılarımıza değer sunma hızımızı önemli ölçüde artıracağına ve Pakistan’ın çeyrek milyarlık nüfusuna değer yaratacağına inanıyoruz” dedi.

240 milyon kişilik nüfusu ile dünyanın en kalabalık beşinci ülkesi olan Pakistan, finansal teknolojiler açısından önemli bir potansiyele sahip. Yüzde 70’i 35 yaş altı genç nüfustan oluşan ülkede, fintek sektörü ve teknolojiye yapılan yatırımlar her geçen gün artarken 2023 yılında internet kullanıcıları yüzde 15,5 mobil bankacılık kullanıcıları ise yüzde 30,2 artışla büyümeye devam etti. 2025 yılında akıllı telefon kullanıcılarının 179 milyona ulaşması da öngörüler arasında.

SadaPay’i global açılım stratejisinin parçası olarak satın alan Papara, 2023’te de İspanya merkezli Rebellion’ı satın alarak Avrupa pazarına giriş yapmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.