MediaCat

Youtube’da ücretli kanal dönemi başladı

Google’dan içerik üreticilerine iyi haber.

Youtube’da ücretli kanal dönemi başladı

Youtube bir süredir üzerinde türlü söylentilerin dolandığı ücretli kanallar uygulamasını hayata geçirdi. Sitedeki içerik üreticilerine reklamcılıktan farklı bir gelir modeli sunan uygulama ilk etapta 30 kanalın katılımı ile hayata geçirildi. Bugün itibarıyla ücretli kanallar listesine girenler arasında spor, film, müzik, fitness ve çocuklara yönelik içerikler sunan kanallar yer alıyor. Kısa süre sonra daha önce hiç reklam almamış bir kanal da bu listede yer alacak: ‘susam sokağı’.

Uzunca bir süredir 2013’ün bahar aylarında hayata geçirileceği konuşulan ve bu yüzden kimse için sürpriz olmayan uygulama ile YouTube’da içerik üreten 1 milyondan fazla kanala aylık 99 cent’ten başlayan abonelik satışı yapma imkanı sağlanıyor. YouTube içerik ortaklıkları başkanı Malik Ducard, üreticilerin hem abonelik sistemine geçip hem de reklam alabileceklerini ancak bu yöntemin küçük bir azınlık tarafından uygulanacağını düşündüklerini söyledi. Ducard sözlerini “İçerik üreticilerinin abonelik sisteminin yanında reklam alıp almayacaklarına karar vermek YouTube’un işi olamaz. Partnerlerimiz kendi izler kitleleri ve onların istekleri konusunda bizlerden çok daha bilgililer” şeklinde sürdürdü.

“Ücretli kanallar YouTube’un takip edilebilir olduğu tüm platformlarda yer alacak”

Ücretli kanallar YouTube’un takip edilebilir olduğu tüm platformlarda –bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve televizyon– yer alacak. Abonelik sistemine geçen kanalların tümüne 14 günlük ücretsiz deneme süresinin ardından kredi kartı ya da Google Wallet aracılığı ile yapılacak ödemeyle ulaşılabilecek.

YouTube bugün hayata geçirilen ücretli kanallar üzerinde aylardır çalışıyordu. Yeni model daha önceden reklamsız olan -çocuk programları gibi- içerikler üzerinden de gelir elde edilmesine olanak sağlayacak. ABD’de kablo yayını bulunan Cars.TV ve Mark Cuban’ın HDNet isimli kanalları YouTube’da abonelik sistemine geçen kanallardan olurken abonelik seçeneğini değerlendiren film kanalları arasındaysa Big Star Movies, Screampix ve Gravitas Movies yer alıyor.

Aboneliklerden elde edilecek gelirin dağılımı ise reklam gelirlerinde olduğu şekilde gerçekleşecek. Gelirin yüzde 55’i içerik üretenlere giderken kalan yüzde 45’lik kısmı ise YouTube alacak.

Ducard YouTube’un ulaşmak istediği ücretli kanal sayısı hakkında herhangi bir açıklama yapmazken “Bu harika üretici kitlenin izleyicilerine ulaşmak için atacakları adımları hep birlikte göreceğiz” dedi. Şüphesiz hem YouTube hem de içerik üreticileri için kulağa hoş gelen bu fikrin ardında yatan büyük soru işareti ise şu: insanlar ücret ödemeye yanaşacak mı? Bu sorunun cevabı için bir süre daha beklemek gerekiyor.

Kaynak: Advertising Age

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.