MediaCat

Google doğruluyor: Buralar hep tarlaydı

Google dünyanın geçtiğimiz 28 yılda nasıl değiştiğini ortaya koyuyor.

Google doğruluyor: Buralar hep tarlaydı

Google‘ın NASA ve ABD Jeoloji Derneği ile işbirliği içinde geliştirdiği yeni projesi, dünyamızın 1984’ten bu yana nasıl değiştiğini ortaya koyuyor.

‘Timelapse’ adı verilen proje, on yıllardır toplanan uydu fotoğraflarının Google tarafından temizlenerek iyileştirilmesi sonucu ortaya çıkmış. Google bu çalışma sırasında tamamı 909 terabyte alan kaplayan 2.068.467 fotoğrafı işlemiş ve dünyanın her bir noktası için en iyi görüntüye ulaşmaya çalışmış.

Son 28 yıla ait görüntüler sunan ‘Timelapse’ ile kullanıcılar dünyanın istedikleri herhangi bir bölgesinin tarihsel gelişimine göz atabiliyor. Her ne kadar ülkemiz için yeterince yüksek çözünürlük sunamasa da, proje ile; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün İstanbul’un gelişimine katkısı, 1999 yılında yaşanan depremin Gölcük çevresine etkisi ve Atatürk Baraj Gölü’nün gelişimi gibi detaylar net bir şekilde görülebiliyor.

İstanbul 1984-2012

Google Timelapse - İstanbul, 1984-2012

Gölcük 1984-2012

Google Timelapse - Gölcük, 1984-2012

Atatürk Baraj Gölü 1984-2012

Google Timelapse - Atatürk Baraj Gölü, 1984-2012

Google’ın Time‘da yayınlanan özel makaleler eşliğinde sunduğu proje için verdiği örnekler, projenin sunduğu verinin öneminin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Google Timelapse - ColumbiaGoogle Timelapse - Dubai
Google Timelapse - Las VegasGoogle Timelapse - Surui

Kaynak: Google Blog

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.