YouTube’a çocuk hakları ihlali suçlaması

ABD'li 23 sivil toplum kuruluşu, YouTube hakkında resmî şikâyette bulundu.

09.04.2018 - 15:18 | Sencer Uçar

YouTube'dan çocukları korumaya yönelik ikinci adım

Aralarında çocuk hakları savunucuları, tüketici hakları savunucuları ve mahremiyet savunucularının yer aldığı 23 sivil toplum kuruluşu, yasadışı yollardan veri toplamak amacıyla çocukları korumaya yönelik kanunları ihlal ettiği ve 13 yaş ve altı çocuklara reklam gösteriminde bulunduğu iddialarıyla video paylaşım platformu YouTube hakkında Federal Ticaret Komisyonu’na resmî şikâyette bulundu.

23 sivil toplum kuruluşu, YouTube’un çatı şirketi Alphabet‘in 13 yaş ve altı çocukların hizmetlere erişimini bilerek mümkün kıldığını, çocuklara ait lokasyon, internet geçmişi, telefon numarası gibi verileri ise ailelerinin izni olmadan topladığını iddia ediyor.

Başvuruda imzası bulunan The Campaign for Commercial-Free Childhood (Reklamsız Çocukluk Girişimi) , YouTube’un, Amerika Birleşik Devletleri’nde çocuklar arasındaki en popüler online platform olduğunu ve 6-12 yaş aralığındaki çocukların yüzde 80’inin platformu kullandığını öne sürüyor.

Girişimin idari müdürü Josh Golin, YouTube’un 13 yaş altı çocuklar için uygun olmadığını söyleyerek Google‘ın uzun yıllardır topu çocuklara ve ailelere attığının altını çizerek, çocuklara gösterdiği reklamlardan büyük kâr elde eden Google için Coppa’ya (Çocukların Çevrimiçi Mahremiyetinin Korunması Yasası) uyma zamanının geldiğini ifade etti.

Konuyu değerlendiren bir YouTube yetkilisiyse, her ne kadar şikâyet kendilerine ulaşmamış olsa da, çocukları ve aileleri korumanın öncelikleri arasında her daim en üst sırada yer aldığını belirtti. Aynı yetkili, şikâyeti inceleyeceklerini ve bu konudaki olası değişiklikleri değerlendireceklerini söyleyerek, YouTube’un çocuklara uygun olmadığından ötürü YouTube Kids adlı uygulamaya da ciddi yatırımlar yaptıklarının altını çizdi.

Google tarafından 2015 yılında yayınlanan YouTube Kids, olası eleştirilerin önüne geçilmesi adına çocuklara yalnızca yaşlarına uygun reklamlar ve içerikler sunmak için tasarlanmıştı.

Kaynak: The Drum

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.