2014

2014 özelinde, mart ayındaki seçimlerin beraberinde getireceği kampanya yoğunluğu, dönemsel de olsa özellikle televizyon ve açıkhava özelinde bir talep artışını beraberinde getirebilir.
01.01.2014 - 12:09

2014 nasıl bir yıl olacak?

FED kaynaklı küresel likidite desteği ve BRIC ülkelerinin dinamizmi eşliğinde dünya pazarlarının 2013’te toplamda yüzde 3,5 büyümesi bekleniyor. (Real GDP)

Bu ekonomik tablo doğal olarak reklam pastasındaki büyümeyi de tetikliyor. Bölgeler bazında bakıldığında Kıta Avrupası haricinde yukarı yönlü trend devam ediyor. Nielsen’e göre ilk yarıyılda yüzde 6 daralan Avrupa’nın aksine, Latin Amerika’da yüzde 13, Asya Pasifik’te yüzde 6.4’lük artış var. Yılsonu tahminleri de bu rakamlara paralel.

Dünyada 2014 reklam yatırımlarına iyimser bakabilmek için pek çok sebep var. Soçi Kış Olimpiyatlarının, Brezilya’daki Dünya Kupası ve Amerika’daki kongre seçimlerinin reklam yatırımlarını olumlu etkilemesi bekleniyor. Öte yandan Avrupa’nın içinde bulunduğu ekonomik sarmaldan çıkamamış olması ve FED’in muslukları yavaş yavaş daraltmaya yönelik hamleleri toplam resimde 2014’ün karamsar kısmını oluşturabilir.

Parlayan yıldızlar Çin ve Rusya

Önümüzdeki yıllarda büyümenin parlayan yıldızları Çin ve Rusya olarak gösteriliyor. Çin’deki GDP artışının yüzde 7 civarında tahmin edilmesi bizi yanıltmamalı. 2014’ün yüzde 7’si, geçmişin yüzde 10’undan çok daha büyük bir yatırım büyümesini temsil ediyor. Yükselen petrol fiyatlarının tetiklediği ekonomik gelişmeler, Kış Olimpiyatları ve 2018 Dünya Kupası’nın da yardımıyla önümüzdeki dönemde Rusya’nın da ön plana çıkması kaçınılmaz.

Ülkemizde de yüzde 10’luk büyüme gördüğümüz ilk 6 ayın ardından, sene sonu rakamlarının da yüzde 10-12 civarında gerçekleşeceğini öngörmek yanlış olmayacak.

Nüzhet Algüneş'in 2014 öngörüleri

Orta vadeye bakışımızda bir değişiklik yok. Televizyon ve dijital, toplam yatırımın içinde payını artırmaya devam ediyor. 2014 özelinde, mart ayındaki seçimlerin beraberinde getireceği kampanya yoğunluğu, dönemsel de olsa özellikle televizyon ve açıkhava özelinde bir talep artışını beraberinde getirebilir. Yılın ikinci çeyreğindeki yüksek mevsimsellikle birleşebilecek bu talep artışı, ilk 6 ayda yoğun bir dönem geçirmemize sebep olabilir.

Televizyon ‘en dijital’ mecra

Rakamların yanı sıra 2014, sektör olarak belirli konuları tartışmaya devam edeceğimiz bir yıl olacak.

Dijital dünyayı ve getirdiklerini konuşmaya devam edeceğimiz kesin. Henüz belirli bir formüle ve standarda oturtamadığımız, teknolojik gelişmeler eşliğinde her geçen gün yeni bir gündem maddesiyle karşımıza çıkan bu geçiş dönemi, bilinenleri ve bilinmeyenleri ile gündemi meşgul etmeye devam edecek.

Ancak, bunun yanında, tartışmanın eksenini biraz değiştirip, yatırımların omurgasında yer alan televizyon ve basının geleceği üzerine daha fazla vakit harcıyor olmamızda fayda var.

Kim ne derse desin televizyon en büyük, hatta ‘en dijital mecra’ olarak karşımızda duruyor. Her geçen gün güçleniyor, her geçen gün çoklu ekranlara da yayılarak evriliyor. Basın cephesinde ‘haber almak’ ve ‘fikir liderlerini takip etmek’, artık kağıtla sınırlı değil. Başta twitter olmak üzere, sosyal medyanın gücünü de arkasına alarak çeşitli ve dinamik formatlara hızlı bir dönüşüm var. Tablet penetrasyonundaki artış, beraberinde ‘yeni çağın dergilerini’ hayatımıza getiriyor.

Özetle, reklam yatırımlarının en büyük iki oyuncusu deneyimsel olarak radikal bir değişimden geçiyor. Bu evrilen deneyimin derinlemesine irdelenmesi, yeni reklam alanları ve maliyetlendirmesinde sektörel standartların geliştirilmesi, yatırımın geri dönüşünün daha iyi ölçülmesi gibi konuları da pozitif bir bakış açısıyla tartışmaya açmamız gerekiyor.

2014 biraz da bu konuları gündemin üst sıralarına taşımak için iyi bir yıl olabilir.

Sağlık ve mutluluk dolu bir yıl dileklerimle.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.