MediaCat

Yarının Köyleri projesinin ilk dijital merkezi açıldı

Trendyol ve UNDP işbirliğinde ilk dijital merkezi Adana Kürkçüler Köyü’nde açılan projeyle 5 yılda toplam 10 köye ve 1 milyondan fazla kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Köylerde kurulacak dijital merkezler aracılığıyla yereldeki teknolojik imkânların güçlendirilmesi, üretimin ve istihdamın artırılması, kültürel değerlerin korunarak kırsal kalkınmanın desteklenmesi amacıyla Trendyol ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde başlatılan Yarının Köyleri projesinin ilk dijital merkezi Adana Kürkçüler Köyü’nde açıldı.

Teknoloji olanaklarının köylere ulaştırılarak istihdamı artırmayı, üretimi güçlendirmeyi, kültürel değerlerin korunarak kırsal kalkınmayı desteklemeyi hedefleyen projede köylerde kurulacak dijital merkezlerde başta çocuklar, gençler, kadınlar ve engelli bireylerin katılacağı kapsamlı çalışmalarla Anadolu’nun yöresel ürünlerinin markalaştırılmasına yönelik çalışmalar yapılacak. Böylece yerelde yetiştirilen ürünlerin, zanaat eserlerinin ve el emeği ürünlerin, köyden doğrudan tüketiciyle buluşması için fırsat yaratılacak.

Projeyle yöresel tarım, tekstil ve zanaat ürünleri için e-ticaret olanakları ve becerileri geliştirerek, kırsal alanlarda dijital değer zincirlerinin güçlendirilmesi ve kapsayıcı büyümenin hızlanması da planlanıyor. Yarının Köyleri ile köylerin e-ticaretle ve e-ihracatla dünyaya açılması, akıllı tarım modellemeleri ve akıllı tarım uygulamalarıyla sürdürülebilir ve teknolojiye dayalı üretim kültürünün desteklenmesi, çocukların kodlama ve robotik atölyeleriyle dijital dünyaya hazırlanması sağlanıyor.

Yerel ürünler inovatif ürünlere dönüştürülecek

Projenin yerel ortağı olan Sarıçam Belediyesi’ne ait ve kısmen atıl durumda olan bina, Kürkçüler Dijital Merkezi olarak yeniden tasarlandı. Merkezin iki eğitim salonu, son teknoloji donanımın yer aldığı teknoloji atölyesi, açık ve kapalı alandan oluşan ortak çalışma noktaları, çocuk oyun alanları ve dijital tarım demonstrasyon alanı bulunuyor. Ayrıca merkezde donanımlı bilgisayarlar, 3D yazıcı, fotoğraf çekim alanı da mevcut.

Adana Kürkçüler’de yetiştirilen narenciye, pamuk, biber ve geleneksel dokuma ürünleri, merkezde inovatif ürünlere dönüştürülecek. Narenciyeyle ev temizlik ürünleri, kozmetik ürünleri üretilirken, narenciye kabuklarından ise oda kokusu ve aromaterapi ürünleri üretilecek. Meşhur Karaisalı biberi ezme, reçel, dip sos, baharat ve salça olarak yeni pazarlara yüksek katma değerle ulaşacak. Çukurova’nın pamuğu ve Aladağ dokumasından el emeği ürünler, ülkenin dört bir yanıyla buluşturulacak.

Dijital merkezin açılış töreninde konuşan Trendyol Grubu Kurumsal İletişim Direktörü İrem Poyraz, “Trendyol’un kuruluş felsefesinde, vizyonunda ülkemiz ve ekosistemimiz için en büyük pozitif etkiyi yaratan şirket olmak var. Bu vizyon bize sürdürülebilirlik konusunda önemli sorumluluklar veriyor. Sektörümüzün ilk etki araştırmasını bundan üç yıl önce yapmaya başladık. Yine sürdürülebilirlik alanında sektörümüzün en kapsamlı yol haritası olan Trendyol Sürdürülebilir Etki Planı’nı geçtiğimiz yıl açıkladık. Trendyol bir teknoloji şirketi ve hayatın her alanında dijital uçurumun kapatılması da sürdürülebilirlik vizyonumuzun önemli bir parçası. Yarının Köyleri projemiz de bu yaklaşımımızdan ve yerel kalkınmaya destek olma hedefimizden doğdu. Bugün Adana Kürkçüler’de Türkiye’nin dört bir yanındaki köylere dijital dönüşüm fırsatı sağlamak için başladığımız projenin ilk dijital merkezini açtık. Yarının Köyleri projemiz de bu yaklaşımımızdan ve yerel kalkınmaya destek olma hedefimizden doğdu” dedi.

Merkeze ev sahipliği yapmaktan ve merkezin Adana ilinin dört bir yanındaki kırsal kesimin yanı sıra depremden büyük zarar gören komşu Osmaniye ve Hatay’daki kooperatiflere de hizmet verecek olmasından duydukları mutluluğu dile getiren Adana Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, “Dijital merkez, gurur duyduğumuz yerel ürünlerimize hak ettikleri küresel itibarı kazandırmak için bize paha biçilmez bir fırsat sunuyor” şeklinde konuştu.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise “Dijital araçlar kalkınmada güçlü müttefiklerdir. Bu merkez, en gencinden en yaşlısına kadar toplumun tüm üyelerine dijital beceriler konusunda eğitim vererek ve farklı yerel ürünler için küresel pazarları açarak, yereldekilerin gelirlerini desteklemeye, fırsatları eşitlemeye ve köy ile şehir arasındaki yaşam kalitesi uçurumunu kapatmaya yardımcı olacaktır” dedi.

Adana, Diyarbakır ve İzmir’de üç pilot köyle ilk fazı başlayan Yarının Köyleri ile beş yılda toplam 10 köye ve 1 milyondan fazla insana ulaşılması hedefleniyor. Proje tamamlandığında pilot illerde yeni e-ticaret girişimcisi oranının yüzde 60 artacağı öngörülüyor. İlk fazın sonuna kadar Diyarbakır Bağıvar ve İzmir Ulamış’ta da dijital merkezler açılacak. Şubat ayında yaşanan deprem felaketinin ardından projeye Hatay da dahil edilmişti. Dördüncü Yarının Köyü Dijital Merkezi için Hatay’da çalışmalar sürdürülüyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.