MediaCat

Bill Gates’ten 2024 öngörüleri

Microsoft’un kurucusu, 2024 öngörülerini paylaştığı blog yazısında yeni yılı optimist bir yaklaşımla çerçeveliyor.

2024 ve sonrası için öngörülerini bir blog yazısında derleyen Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yapay zekâ alanındaki dramatik gelişmelere ve bunların sağlık, iklim ve küresel kalkınma üzerindeki potansiyel etkilerine odaklandı. Yeni yılda yapay zekâ eksenli inovasyonların daha büyük ivme kazanacağını düşünen Gates, “Önümüzdeki yıl yürütülecek çalışmalar, on yıllık vadede gerçekleşecek büyük bir teknoloji patlamasına zemin hazırlayacak” dedi.

Yapay zekâdan en iyi şekilde nasıl yararlanacağını henüz çözemeyenlere yalnız olmadıkları mesajıyla seslenen Gates, kendisinin kafasının da zaman zaman karıştığını, elini hızlandıracak kimi konularda dahi eski alışkanlıklarını terk edemediği için işlerini yapay zekâya emanet etmekten imtina ettiğini söyledi.

Teknoloji ve küresel sorunlarla ilgili deneyimlerinden hareketle yapay zekânın potansiyeline inanmayı sürdürmemiz gerektiğinin altını çizen Gates, 2024’e ilişkin öngörülerini şöyle özetledi:

  • Sağlık: Önümüzdeki dönem tıp alanında önemli gelişmelere gebe. Yapay zekâ, büyük veri setlerini hızlı bir şekilde analiz ederek kanser gibi hastalıklar için tedavi geliştirilmesine ve AIDS, tüberküloz ve sıtma gibi küresel sağlık sorunların önceliklendirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, sağlık çalışanlarına belirli yerel topluluklar için en iyi ilaç, dozaj ve tedavi süresi önerilerinde bulunarak antibiyotik direncinin kırılmasını sağlayabilir.
  • Eğitim: Yapay zekâ, eğitimi kişiselleştirerek fırsat eşitliğini destekleyecek. Khanmigo ve MATHia gibi, Gates’in deyişiyle “akıllara durgunluk veren” araçlar şimdiden piyasaya sürülmüş durumda.
  • Enerji: COP28’de yaklaşık iki düzine ülke 2050 yılına kadar nükleer kapasitelerini üç katına çıkarma sözü verdi. Etrafında örülen diyaloglar şüphecilikten teknolojinin ölçeklendirilmesine doğru kayarken, temiz bir enerji kaynağı olarak nükleer enerjinin kullanımı yaygınlaşacak ve alan özelindeki inovasyonlar artacak gibi görünüyor.
  • Seçimler: Yaklaşık 60 ülkenin vatandaşları önümüzdeki yıl hükümetin tüm kademelerindeki liderleri seçmek üzere sandık başına gidecek. Bu ülkeler 4 milyardan fazla insana, yani dünya nüfusunun yarısından fazlasına ev sahipliği yapıyor. 2024 seçimleri, sağlık ve iklim için dönüm noktası olacak. Seçilmiş liderlerin vereceği kararlar, her iki alanda da ne kadar ilerleme kaydedileceğini belirleyecek.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.