MediaCat

X Media Art Museum kapılarını açtı

Müze, Leonardo da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / CERN’den NASA’ya İnsanlık ve Metaverse sergisiyle kapılarını açtı.

X Media Art Museum kapılarını açtı

Yeni medya ve dijital sanat müzesi X Media Art Museum (XMAM) açıldı. DasDas işbirliğinde, Paribu’nun desteğiyle hayata geçen X Media Art Museum’u, müzenin kurucularından Mert Fırat, Muzaffer Yıldırım, Ferdi Alıcı ile müzenin direktörlüğünü yapan Esra Özkan ve Paribu CEO’su Yasin Oral anlattı.

Türkiye’nin ilk dijital sanat müzesi açıldı

Müze, Ouchhh stüdyonun Leonardo da Vinci’nin eserlerinin bilimsel bir çalışmayla anlatıldığı Leonardo da Vinci: Yapay Zekâ Işığın Bilgeliği / CERN’den NASA’ya İnsanlık ve Metaverse sergisiyle kapılarını açtı. Da Vinci’nin çizimleriyle başlayan ve üç boyutlu modellemesi ile devam eden sergide, veritabanı olarak sanatçının icatları, makine çizimleri ve eskizleri kullanıldı. Michelangelo, Raphael ve Boticelli’ye ait sanat tarihinin ünlü başyapıtlarının verileri ve çıktılarının da yer aldığı serginin ilk bölümünün müziği ise Oscar ödüllü Nomadland filminin bestecisi Ludovico Einaudi ve Mercan Dede’ye ait.

Ouchhh Stüdyo Kurucu Ortağı Ferdi Alıcı, yapay zekâdan faydalanan sanat uygulamaları ve müzenin ilk sergisi hakkında şunları söyledi: “Ouchhh olarak dijital verileri boya, algoritmayı ise fırça olarak kullanarak sanatın geleceğini yeniden tanımlarken fiziksel dünya ile dijital dünya arasında özgün bağlantılar kurmayı hedefliyoruz.”

Müzenin direktörü Esra Özkan XMAM’in bir kültür kurumu olarak yaşayan, eğitim ve atölyelerin verildiği, genç sanatçıları destekleyen, teknolojik ve bilimsel araştırmalara ev sahipliği yapan bir yapıya sahip olduğunu söylerken Paribu CEO’su Yasin Oral, müzenin dijital sanat üretimlerinin değişen yeni anlatım ve sergilenme biçimleriyle yeni deneyimler sunacağını dile getirdi.

Serginin biletlerine Mobilet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.