MediaCat

Uluslararası Göç Örgütü’nden ‘Sorumlu Tüketin!’ kampanyası

Yediğiniz salatanın, giydiğiniz kazağın kimin hayatına mal olduğunu biliyor musunuz?

Uluslararası Göç Örgütü’nden ‘Sorumlu Tüketin!’ kampanyası

Her yıl binlerce göçmen  tekstil, tarım, inşaat gibi sektörlerde, insanlık dışı şartlarda ve tehlikeli işlerde zorla çalıştırılıyor. Hiçbir güvencesi ve geleceği olmayan bu insanlar, aldığınız ürünlerin bedelini kendi hayatlarıyla ödüyor olabilirler. Bu ağır bedeli onlara ödetmemek isteyen Uluslararası Göç Örgütü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede bir kampanya başlattı: “Sorumlu Tüketin!”

Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) göre, dünya çapında yaklaşık 20.9 milyon erkek, kadın ve çocuk yoksulluk ve göç gibi nedenlerle, ailelerinden ve evlerinden uzakta zorla çalıştırılıyor. Bu insanlardan 9.1 milyonu, yani yüzde 44’ü göçmenlerden oluşuyor. Resmi istatistikler 20.9 milyona işaret etse de, bu sayının çok daha yüksek olduğu düşünülüyor. Çocuk ve yetişkinleri kölelik benzeri koşullarda çalıştıranlar, yılda yaklaşık 150 milyar dolarlık haksız kazanç sağlıyor. Dünyada savunmasız göçmenler ve insan ticareti mağdurlarının insani yaşam haklarını ve hürriyetlerini savunan IOM, bu amaçla “Sorumlu Tüketin!” kampanyasını hayata geçirdi. IOM’un hedefi, insanların emeklerinin sömürülmesini, zorla çalıştırılmalarını önlemek ve her gün satın alınan ürünlerin üretiminde zorla çalıştırılan göçmenlere dikkat çekmek. Kampanyayı tanıtmak için Ekim 2009’dan beri, Brüksel, Viyana, Lahey ve Varşova’da çeşitli etkinlikler düzenleyen IOM’un şimdiki durağı Türkiye. 1951 yılında, Cenevre’de kurulan, insancıl ve düzenli göçü teşvik etmeyi kendisine ilke edinen Örgüt, eylül ayından itibaren, “Sorumlu Tüketin!” kampanyasını İsveç ve Hollanda Başkonsolosluklarının işbirliğiyle Türkiye’de de uygulamaya başlayacak.

Kampanya kapsamında Türkiye’deki televizyon ve radyo kanallarında kamu spotları yayımlatacaklarını, konuyla ilgilenen herkesin www.sorumlutuketin.org sitesinden kampanyaya erişebileceğini belirten Uluslararası Göç Örgütü Türkiye Ofisi, tüketicilere şu çağrıda bulundu: “Toplumda sesini duyuramayan hassas grupların, insan saygınlığını ve insan haklarını el birliği ile teşvik etmek için siz de www.sorumlutuketin.org adresinden bize katılın. Hepimiz, tüketici olarak, insan ticaretini ve işgücü sömürüsünü durdurabiliriz. Sorumlu bir şekilde tükettiğimizde; yediğimiz yemekleri ve satın aldığımız malları üretenlerin hayatında fark yaratabiliriz. Etik bir tutum içerisinde üretildiğinden emin olduğumuz ürünleri, bilinçli olarak seçerek satın alabiliriz ve bu ürünlerin nasıl ve kimler tarafından yapıldığı hakkında bilgi talep edebiliriz. Yerel alışveriş merkezinizden bir ürün seçtiğinizde, bu ürünün üretilme şeklini desteklemiş oluyorsunuz. Söz konusu ürün birilerinin zorla çalıştırılmasının bir ürünü ise, zorla çalıştırmaya dayalı bu şirketin bu tutumuna devam etmesini teşvik etmiş oluyorsunuz. Etik koşullar artında üretilen bir ürünü bu koşullarda üretilmeyen bir üründen ayırt edemeyebilirsiniz. Bu ürünler reyonlarda ya da kıyafet askısında yan yana duruyor olabilir. Kalite, etiket hatta ücret bakımından belirgin bir fark göstermeyebilir. Yerel perakende mağazanızın müdürü, malların nereden geldiğini ve söz konusu ürünü yetiştiren, toplayan veya inşa eden kişinin iyi koşullarda çalışıp çalışmadığını ve adil bir ücret alıp almadığını söyleyebilmelidir. Ancak birçok mağaza müdürü, mallarının kökeni hakkında bilgi vermez. Bunun birçok nedeni olabilir ama bunun en önemli sebep sizin sormuyor olmanızdır.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.