MediaCat

Ülker’in 1 Nisan reklamına ceza

Reklam Kurulu’ndan TBWA, PlasentaCA ve Yıldız Holding’e idari para cezası geldi.

Ülker’in 1 Nisan reklamına ceza

Hatırlanacağı üzere Ülker’in bu yılın Mart ayında yayınlanan 1 Nisan Şakası temalı reklamı birtakım tartışmalara yol açmıştı. TBWA\ISTANBUL cephesinden Ülker 1 Nisan Dijital Animasyon reklam filmi ile herhangi bir ilgilerinin bulunmadığına dair bir açıklama gelmiş, Ülker tarafından yapılan açıklamada ise şirkete ve markaya yönelik karalama kampanyası başlatıldığı savunulmuştu. Plasenta da yaptığı açıklama ile söz konusu kampanyanın Ülker için çalışan başka bir reklam ajansı tarafından oluşturulduğu ve kampanyanın fikri, stratejisi ve söylemlerinin kendilerince hazırlanmadığını duyurmuştu.

Fakat Reklam Kurulu “Ülker 1 Nisan Şakası” temalı reklam kampanyası dolayısıyla Yıldız Holding A.Ş, TBWA Reklam Hizmetleri A.Ş. ve Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye idari para cezası verdi.

Yıldız Holding A.Ş, Reklam Kurulu’nun 9 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirilen 260’ıncı toplantısında alınan kararlar neticesinde 241 bin 413 TL idari para cezasına çarptırıldı.

TBWA Reklam Hizmetleri A.Ş. ve Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye verilen cezalar ise Reklam Kurulu’nun 11 Temmuz 2017’de düzenlenen 262’nci toplantısında kararlaştırıldı. Buna göre TBWA Reklam Hizmetleri A.Ş. iki ayrı kararla toplam 301 bin 766 TL, Plasenta Reklam Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise 60 bin 353 TL idari para cezası aldı.

Reklam Kurulu’nun aldığı kararlara gerekçe olarak reklamda yer alan şakaların 1 Nisan’da yapılabilecek olağan şakalardan olmaması, ifade ve görüntülerin toplumda endişe ve tedirginliğe yol açması, şiddete özendirici ve özelikle çocukların psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek nitelikte olması gösterildi.

Reklam Kurulu tarafından 260’ıncı ve 262’nci  toplantılarda alınan kararlara bu adresten ulaşılabilir.

Ülker cephesinden konuya ilişkin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen yazılı açıklamaya ise buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.