MediaCat

Ukrayna sanatını koruyan sanal müze

VCCP Prag’ın Ukrayna kurumlarıyla yarattığı müzede eserler savaşın izleri ilavesiyle sergileniyor.

Ukrayna sanatını koruyan sanal müze

Rusya işgalinin sürdüğü Ukrayna’da ülkenin kültürel mirasını korumaya yönelik kaynak oluşturabilmek adına sanal bir müze oluşturuldu.

VCCP Prag’ın Ukrayna Müzeleri Kurulu, Borys Voznytsky Ulusal Sanat Galerisi, Ukrayna Kültür Bakanlığı ve Kiev Çağdaş Sanatlar Müzesi ile yürüttüğü ortak çalışmayla yaratılan sanal müzede Ukraynalı sanatçıların eserleri, küçük ama çarpıcı farklarla, mevcut savaşı gözler önüne seren tank, uçak, patlama ve kaçan siviller gibi ilavelerle sergileniyor. Bu adreste yer alan müzeyi ziyaret edenler tablolara tıkladıklarında eserleri yakından inceleyebiliyor ve eserlerin korunması adına bağışta bulunabiliyor.

Mevcut kültürel yıkımın gelecek nesiller üzerinde ve aynı zamanda Ukraynalılar ile azınlıkların kimlikleri açısından çok çeşitli etkileri olacağını söyleyen VCCP Prag CEO’su Helena De La Barre, müzenin, Ukrayna kültürünü savaşın yıkıcılığından koruyabilmek adına yapılabileceklerin küçük bir parçası olduğunu belirtiyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.