MediaCat

Dünyanın en değerli 100 markası açıklandı

BrandZ Top 100 En Değerli Global Markalar listesinde zirve el değiştirdi.

Dünyanın en değerli 100 markası açıklandı

Kantar, dünyanın en değerli markalarını sıraladığı BrandZ Top 100 En Değerli Global Markalar raporunun 2022 versiyonunu paylaştı. Listede 2021’in zirvedeki markası Amazon’u geride bırakan Apple, dünyanın en değerli markası unvanını elde etti.

2022 BrandZ Top 100 En Değerli Global Markalar listesinde yer alan 100 markanın toplam marka değeri yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizliğe rağmen yüzde 23’e yakın bir artış göstererek 8,7 trilyon dolara ulaştı.

Apple’ın marka değeri 1 trilyon dolara yaklaştı

Bir yıl içerisinde marka değeri yüzde 55 artışla 947 milyar dolara ulaşan Apple‘ın dünyanın en değerli markası olduğu sıralamada ikinciliği 819 milyar dolar marka değeriyle Google elde ederken 2021’in zirvedeki markası Amazon üçüncü sıraya geriledi. Marka değerini yüzde 49 artıran Microsoft 611 milyar dolarla dördüncü sıradaki yerini korurken yüzde 11’lik düşüşe rağmen Tencent ise bir kez daha beşinci sırada yer aldı.

Dünyanın en değerli markaları sıralamasında önceki yıl dokuzuncu sırada yer alan McDonald’s’ın marka değeri yüzde 27 artarak 196 milyar dolara ulaştı. Bu yıl altıncı sıraya yerleşen McDonald’s’ı 191 milyar dolarlık marka değerini koruyan Visa yedinci sırada takip etti. Yüzde 18’lik düşüşle marka değeri 186 milyar dolar olan Facebook sekizinciliğe gerilerken dokuzuncu sırada boy gösteren Alibaba’nın marka değeri ise yüzde 14 düşüşle yaklaşık 170 milyar dolar oldu. İlk 10’a giren son marka Louis Vuitton ise marka değerini yüzde 64 artışla 124 milyar dolara yükseltmeyi başardı.

Değeri en çok artan markalar

Kantar’ın araştırmasına göre, bu yıl marka değerini en çok artıranlar sıralamasında Cartier zirveye yerleşti. Cartier’nin marka değeri yüzde 88 artışla 10 milyar dolara ulaştı. En iyi ikinci performansın sahibi ise YouTube oldu. Yüzde 83 artışla marka değeri 86 milyar doları aşan YouTube’u yüzde 79 ile Google izledi. Geçen yılın marka değeri en çok artan ismi Tesla marka değerini bu yıl da yüzde 78 artırmayı başardı. Marka değeri 76 milyar dolara yaklaşan Tesla’yı Hermès (yüzde 73), Louis Vuitton, LinkedIn (yüzde 63), TCS (yüzde 61), Bank of America (yüzde 60) ve J.P. Morgan (yüzde 55) izledi.

BrandZ Top 100 En Değerli Global Markalar çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.