E-ticarette yeni fırsatlar, yeni normlar

TÜSİAD ve Deloitte Digital Türkiye işbirliğiyle hazırlanan "E-Ticaretin Gelişimi, Sınırların Aşılması ve Yeni Normlar: 2019" raporu paylaşıldı.

29.05.2019 - 15:19 | Sultan Öncü Arslanoğlu

E-ticarette yeni fırsatlar, yeni normlar

TÜSİAD ve Deloitte Digital Türkiye işbirliğiyle hazırlanan “E-Ticaretin Gelişimi, Sınırların Aşılması ve Yeni Normlar: 2019” raporu GittiGidiyor desteğiyle bugün düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı. Toplantı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Dönüşüm Yuvarlak Masası Eş Başkanı Serkan Sevim, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ve Deloitte Digital Deneyim Çözümleri Lideri Erdem İlhan’ın konuşmalarının ardından TÜSİAD Yönetim ve Yuvarlak Masalar Kurulu Üyesi ve E-Ticaret Çalışma Grubu Başkanı Öget Kantarcı’nın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumla devam etti.

Alibaba Ülke Müdürü Cüneyt Erpolat, PayU Kurucu ve Ülke Müdürü Emre Güzer, Grundig Türkiye Grup Yöneticisi Handan Abdurrahmanoğlu, CarrefourSA Genel Müdürü Kutay Kartallıoğlu ve Yurtiçi Kargo Servisi Genel Müdürü Metin Kocael’in konuşmacı olarak katıldıkları oturumun gündemini, e-ticaretin Türkiye açısından önemi ve yeri ile gelişmenin önündeki engeller ve çözüm önerileri oluşturdu.

E-ticarette yeni fırsatlar, yeni normlar

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski

TÜBİSAD-Deloitte tarafından geçen ay açıklanan verilere göre Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğünün 2018’de bir önceki seneye göre TL bazında yüzde 42, dolar bazında yüzde 7 arttığını belirten Kaslowski şu sözleri söyledi:

“Ülkemiz, küresel e-ticaret pastası içinde henüz hatırı sayılır bir paya sahip olmasa da önemli bir potansiyeli barındırıyor. Genç ve dinamik nüfusumuz, yüzde 70’i geçen bireysel internet penetrasyonu, mobil geniş bant aboneliklerindeki artış ve coğrafi konumun getirdiği bölgesel olabilme avantajımız e-ticarette ulusal ve uluslararası anlamda önümüzü açan belli başlı unsurları oluşturuyor.”

İlhan: “Üç fırsat alanı var”

Kaslowski’nin ardından sahneyi, beş ayın sonunda ortaya koyulan raporun sunumunu yapmak üzere İlhan devraldı. Raporda dünyada ve Türkiye’de e-ticaretin gelişimi ve yakın dönem gelişmeleri incelenirken, omnichannel perakende, B2B e-ticaret, kişisel verilerin korunması ve e-ihracat gibi güncel başlıklar üzerine değerlendirmeler de sunuluyor. 2018 yılında bireysel internet penetrasyonu ve mobil geniş bant abone sayısında Türkiye’nin iyi bir büyüme sergilediğini ve alışverişte yeni norm olarak mobil kanalların öne çıktığını belirten İlhan, “tüketicinin alışveriş kararında sosyal medyanın önemli bir etkiye sahip olduğuna ve dünyadaki trende paralel olarak, Türkiye’de de yeni nesil ödeme yöntemlerinin gün geçtikçe daha çok kullanıldığına” dikkat çekti.

İlhan’a göre bu gelişimin sürdürülebilmesi için iki kritik alanda gelişim yapılması gerekiyor: “Lojistik hizmetlerin e-ticaret müşteri deneyimine odaklanacak şekilde dönüştürülmesi ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) ve bulut bilişim çözümleri ile ilgili farkındalık ve uyum çalışmaları hızlandırılması. Fırsat alanlarını incelediğimizde üç başlık ön plana çıkıyor: Perakende şirketleri ve üreticiler için omni-channel gelişimi ve deneyim, özellikle KOBİ’ler için e-ihracat ve tüm sektörlerde B2B e-ticaret alanlarındaki potansiyeli sektör oyuncuları için büyük fırsatlar barındırıyor.”

Raporda öne çıkan rakamlar şöyle:

 • 2018’de B2C e-ticaret pazarı 2,8 trilyon dolar, B2B e-ticaret 10,6 trilyon dolar.
 • B2C e-ticaret lider ülkeler sırasıyla Çin, ABD ve Birleşik Krallık.
 • 2017’de internet erişimine sahip bireylerin oranı yüzde 48,6 iken geçen sene bu oran yüzde 51,2’ydi.
 • Türkiye’de bireysel internet penetrasyon oranı yüzde 83,3.
 • Türkiye’de mobil geniş bant abone sayısı artış oranı yüzde 7.
 • Mobil uyumlu platformu olmayan markalar yerine rakip siteyi ziyaret edenlerin oranı yüzde 61.
 • Mobil üzerinden satın alma (belirli kategorilerde) yüzde 50’nin üzerinde.
  Sosyal medya kullanıcı sayısının nüfusa oranı ABD’de yüzde 77, Çin’de yüzde 71 ve Türkiye’de yüzde 63.
 • Türkiye’de günlük internet kullanımı ortalama yedi saat, sosyal medya kullanımıysa 2 saat 46 dakika. Sosyal medya kullanım oranlarına bakıldığındaysa sırasıyla en çok YouTube, sonra Instagram ve ardından Facebook’un ziyaret edildiği görülüyor.
 • Dünya Bankası Lojistik Performans Index’inde Türkiye 47’nci sırada. İlk beşte yer alan ülkeler ise Almanya, İsveç, Belçika, Avusturya, Japonya.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.