Türkiye’nin gündemi Twitter reytinglerini etkiliyor

27 Şubat'ta Twitter'da en çok konuşulan programlar listesi...

28.02.2014 - 14:00 | MediaCat

Kanal D’nin komedi programı Arkadaşım Hoşgeldin bir perşembeyi daha birincilikle kapatırken, yaklaşan seçimlerin de etkisiyle ülkenin politik gündemi sosyal TV izleyicisine yansıdı ve Fox’un Fatih Portakal ile Türkiye Trendleri ve CNN Türk’ün Aykırı Sorular’ı bu Perşembenin ilk beşinde yer aldı. Fatih Portakal ile Türkiye’nin Trendleri günü ikinci olarak bitirirken, Kanal D’nin yeni dizisi Boynu Bükükler üçüncü sıraya yerleşti.

Trabzonspor- Juventus maçı dolayısı ile yayınlanmayan Kardeş Payı’nın yokluğundan faydalanan Arkadaşım Hoşgeldin, bir Perşembe akşamını daha açık ara farkla birinci bitirdi.

Tolga Çevik ve Ezgi Mola’nın bu hafta Hakan Altun’u konuk etmesi sosyal TV izleyicisi arasında heyecanlı bir bekleyişe yol açtı. “Başlasa da artık gülsek” diye sabırsızlanan hayranlar, programın başlarındaki “Şemsiye sana değil rahat ol” esprisi ile içerik paylaşımlarına başlıyor.  Toplamda 5,322 kullanıcıdan 5,739 Tweet alan program yayılımda 6,280,520 kahkaha severin Twitter akışına ulaşmayı başarıyor. Program 9. bölümünde bile yeni izleyici kitlesini kendine çekmeye devam ederken, üretilen içeriğin yüzde 59’u Arkadaşım Hoşgeldin için ilk defa klavye başına geçen sosyal TV izleyicisi tarafından yazıldı. Program için içerik üretenlerin yüzde 37’si aynı zamanda Boynu Bükükler için de içerik üretti.

Bu Perşembe Fatih Portakal’ın tartışma programına AKP İzmir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım konuk oldu. Bu aralar Sosyal TV izleyicisinin de gündemini belirleyen politika, programı sıralamada ikinciliğe taşıdı. 2,599 kullanıcıdan 3,933 Tweet alan programın yayılımı ise ilk üç arasında 546,989 ile en düşün olandı.  “Bu gece yarısı uyunmaz, Türkiye’nin Trendleri kaçmaz” diyen kullanıcıların parmaklarında saat 1:00’de tepe noktasını gören programda Fatih Portakal’ın attığı Tweet “#fptt de @BA_Yildirim ilk sorum: AKP’liler neden programıma çıkmıyor oldu?Verdiği cevap ilginçti:))” Top Tweet oldu. Program içerik üretenlerinin yüzde 31’ini  CNN Türk’ün Aykırı Sorular’ı ile paylaştı.

Kanal D’nin çiçeği burnunda, yeni dizisi Boynu Bükükler ilk yayın gününde listemize üçüncü sıradan girmeyi başardı. “Dizi olmuş” ve “boynu bükükler dizisi çok iyi” diyen sosyal TV izleyicisinden onay alan dizide Bora Akkaş ve Gün Koper’in performansları ayrıca beğeni topladı. Dizi, “Boynumuz Bükük ama omurgamız dik” alıntısını sıkça paylaşan izleyicilerin parmaklarında saat 21:00’de 1,244 tweet ile Tepe noktasını yaptı. 1,907 kullanıcıdan 2,544 Tweet alan dizi yayılımda 3,440,594 kullanıcının Twitter akışına ulaştı.

Aykırı Sorular, bu Perşembenin konuğu Kemal Kılıçdaroğlu ile listemizin dördüncü sırasında yer aldı. Enver Aysever’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, klavyelerini program boyunca elinden düşürmeyen izleyicilerden “Aykırı Sorular’da dört dörtlük, açık sözlü bir Kılıçdaroğlu izledik” şeklinde destek gördü. Program tepe noktasını saat 21:00’de yaparken Enver Aysever’in Tweet’i “Sevgili @aykirisorular izleyicileri. Biz başbakana yazılı davet yaptık, yanıt bile gelmedi. Sormak isterdik herşeyi” Top Tweet oldu. Toplamda 2,070 kişiden 2,472 tweet alan program yayılımda 3,360,923 kullanıcının Twitter akışına ulaştı.

Yayın gününe bir kala Medcezir hayranları yine klavyelerinin başındaydı. Dün yayınlanan fotoğrafların heyecanına bir de fragman heyecanı eklenince hayranlar bütün gün dizilerini parmak uçlarından düşürmedi. “Sen benim hediyem misin?” alıntısını sıkça paylaşan hayranlar, “romantizm komasına gireceğiz sanırım #medcezir” diyerek Cuma günkü bölümde olası bir romantizm yüksek dozuna dikkat çekti.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 27 Şubat 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.