MediaCat

Türkiye’nin en güvenilir ünlüleri karşınızda

Celebrity Güven Endeksi iki yıl aranın ardından yeniden sahnede.

Türkiye’nin en güvenilir ünlüleri karşınızda

Tüketiciler nezdinde ünlülerin güvenilirlik düzeylerini raporlayan, 10 yılı aşkın süredir Ipsos ortaklığında gerçekleştirdiğimiz Celebrity Güven Endeksi iki yıl aranın ardından tekrar sahnede. Yenilenen yapısıyla ünlü isimlerin inandırıcılık, güvenilirlik, marka tercihine ve markaya duyulan sevgiye etkilerini de raporlayan CGE’de bu dönem, ünlülerin sosyal medyada nasıl karşılık buldukları da raporlandı.

“Profesyonel Başarı Güven Algısında Kritik”

Serkan Özfilizler, Ipsos Reklam Araştırmaları Direktörü

2017 Ekim ayında yeni bir yöntemle kurguladığımız Celebrity Güven Endeksi’nde bu yıl araştırmaya ikinci bir boyut ekledik ve en güvenilen ilk beş ünlü için ayrıca bir sosyal dinleme çalışması gerçekleştirdik. Araştırmada ilk göze çarpan unsur 2017 yılına göre listenin ilk sıralarında çok büyük değişimlerin olmaması.

Haluk Levent iki sıra yükselerek liderliği Müge Anlı’dan alırken, Metin Akpınar’ın yerine çalışmaya dahil ettiğimiz Şener Şen listenin ikinci sırasında yer alıyor. Müge Anlı ise iki sıra gerilemiş olsa da güven skoru açısından ilk iki ünlüye oldukça yakın. Beyazıt Öztürk yedinci sıradan dördüncü sıraya tırmanırken, Tarkan yine ilk beş içerisinde yer almayı başarıyor. İlk 10 içerisinde yer alan ve 2017’ye göre en çok sıçramayı yapan isimler ise Cem Yılmaz (+6 sıra) ve Ezgi Mola (+10 sıra).

Medyatik ve güvenilir olma farkı

Ünlü kişilerin temasta olduğu ve iletişim kurduğu mecraların ilk sırasında artık sosyal medya geliyor. Gerçekleştirdiğimiz sosyal dinleme çalışması gösteriyor ki, yüksek güven seviyesine sahip olan ünlüler daha çok kişilik özellikleri ve profesyonel hayatlarıyla sosyal medyada konuşulurken, özel hayatlarıyla ilgili konuşmalar oldukça kısıtlı. Bu da daha çok medyatik olmanın, tüketiciler için ürün veya hizmet tavsiyesi açısından güvenilir olmakla bir ilişkisi olmadığını gösteriyor.

Özellikle markaların sosyal medya üzerinden yaptıkları marka işbirlikleri seçiminde tek kriterin takipçi sayısı olmaması gerektiğini de kanıtlar nitelikte. İşbirliği yapılacak ya da iletişimlerde yer alması planlanan ünlülerin başarılı bir profesyonel hayata sahip olması da o ünlünün yarattığı “güven” algısı için önemli. Kişilik özellikleri açısındansa başarının yanı sıra yardımseverlik, samimiyet ve rol model olarak tanımlanmak da güven algısı için yüksek öneme sahip.

Çalışmaya katılan kişilerin 3’te 1’i, 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz çalışmaya benzer olarak, bir ünlünün kendilerine herhangi bir ürün ya da hizmeti tavsiye etmesi durumunda o ünlüye inanacak ve güveneceklerini belirtiyor. Ünlü birinin bir markanın iletişiminde yer alması durumunda o markayı tercih etme ihtimallerinin de iki puan artarak yüzde 41’e geldiğini görüyoruz. Bu da bize yine hiç azımsanmayacak bir kitlenin, ünlülere güvenmese ya da inandırıcı bulmasa bile iletişimlerde yer alması durumunda, marka tercihlerinin etkilenebileceğini göstermeye devam ediyor.

Metodoloji

Celebrity Güven Endeksi, Ipsos tarafından 2019 Temmuz ayında gerçekleştirilen ve “Ünlülerin size herhangi bir ürün veya hizmet hakkında tavsiyede bulunduğunu düşününüz. Lütfen her bir ünlüye ne derece güveneceğinizi belirtir misiniz?” sorusuna yanıt arayan bir çalışmadır. Çalışma kapsamında MediaCat tarafından önceden belirlenmiş 80 ünlü kişinin fotoğrafı gösterilerek, her bir ünlü için 10 üzerinden değerlendirme yapılması istenmiştir.

Araştırma kapsamında 23-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında, CAWI (Bilgisayar Destekli Online Görüşme) tekniğiyle toplam 1000 kişi ile görüşülmüştür. Araştırma örneklemi 15-55 yaş, Türkiye nüfusunu temsil etmektedir. 12 ili kapsayan örneklem planı, coğrafi olarak TÜİK’in bölge sınıflamasını (NUTS1) baz almaktadır; orantılı bir dağılıma sahiptir. Demografik olarak 15-55 yaş nüfusu temsil edecek şekilde yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik statü dağılımı da kotalanmıştır.

Sırada: Celebrity Güven Endeksi’ne göre Türkiye’nin en güvenilir ünlüsü: Haluk Levent

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.