MediaCat

YouTube’un zirvesinde: #Susamam

18 ismi bir araya getiren proje YouTube ve sosyal medyada zirveye oturdu.

YouTube’un zirvesinde: #Susamam

Dilimizdeki ve ülkemizdeki serüveni uzun yıllar önce başlayan rap müzik, küreselde ve dolayısıyla da yerelde değişen dinamiklerle birlikte son dönemde kendisinden çok daha fazla söz ettirir hale geldi.

Doğası gereği muhalif olan rap müzik başta gençler olmak üzere her geçen gün daha fazla müzikseveri cezbederken, özellikle DJ Artz ve Bugy işbirliklerinden doğan çalışmalarıyla Türkçe rap’e ivme kazandıran Ezhel’in geçtiğimiz yıl gözaltına alınması ve tutuklanmasıyla birlikte #FreeEzhel tepkisinin doğması, ardından aralarında Khontkar, Young Bego, Rota gibi isimlerin adli olaylarla gündeme gelmesi, müziğe ve sanata dair sorgulamalara daha fazla insanın katılmasına yol açtı. Bu eğilim, yakın dönemde hip-hop camiasının kendi içerisinde dönen tartışmalarla birlikte dolaylı yoldan devam etti.

Kendisini görmezden gelmekte ısrarcı, küçümseyici tavırlara karşın, benzer türleriyle birlikte Türkçe rap müzik kendi kitlesini genişletti, yeni yeteneklere ve seslere kapılarını her daim açık tuttu, yoluna kendi bildiği şekilde devam etti, ediyor. Bugün tanıştığımız bir proje ise bu savı daha da güçlendirir nitelikte.

Türkçe rap bugün 00:00 itibarıyla YouTube ve müzik platformlarında boy gösteren 14 dakikalık bir şarkıyla tüm ülkenin dikkatini üzerine çekti. Epidemik’ten çıkan #Susamam; Şanışer, Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel ve Kamufle’yi bir araya getirdi.

Doğa, kuraklık, hukuk, adalet, Türkiye, İstanbul, eğitim, sorgulamak, kadın hakları, gurbet, hayvan hakları, intihar, faşizm, sokak, trafik başlıkları altında toplumsal meselelerin ele alındığı şarkının klibi YouTube Trend Videolar listesinde bir numaraya yükseldi. Yönetmenliğini Şanışer’in üstlendiği klip YouTube’da şu ana kadar 2 milyon 500 bin izlenmeyi aşmış durumda.

Twitter’da ise şu ana kadar #Susamam etiketi kullanılarak yaklaşık 300 bin tweet atıldı, Ekşisözlük’te ise Susamam başlığında 2 bin civarı entry bulunuyor.

Klip aracılığıyla geliri köy okullarına bağışlanmak üzere #Susamam ürünlerinin tanıtımı da gerçekleştiriliyor.

Ayrıca yine Şanışer tarafından oluşturulan yüz filtresi de Instagram’da kullanılabiliyor.

Ezhel’in bugün çıkardığı Olay ise eleştirel klibiyle birlikte sabah saatlerinde YouTube Trend Videolar listesinde iki numarada yer alıyordu. 1 milyon 600’den fazla izlenen video an itibarıyla listede yer almıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.