Türkiye neden 2013’te reklamda şaha kalkacak?

Türkiye'nin dijital kampanyalardaki başarısı uluslararası basında yer buldu.

21.12.2012 - 11:56 | MediaCat

Türkiye neden 2013'te reklamda şaha kalkacak?

Manşet fotoğrafı yazının orijinalinin yayınlandığı forbes.com sitesinden aynen alınmıştır.

 

Türkiye son yıllarda yaptığı işlerle reklamcılık sektöründe hayli ses getirmeye başladı. Geçtiğimiz gün Forbes’ta Scott Goodson tarafından kaleme alınan yazıda da bu yükselişe dikkat çekiliyor.

Türkiye’deki reklam pazarının ve dijital pazarın hızla büyüdüğü, yakın zamanda da hız kesme emaresi göstermediği belirtiliyor. Hindistan’ın ve Dubai’nin de bu alanda yükselişte olduğu fakat Türkiye’nin kendine has bir bakış açısı ve üslubunun olduğunu söyleyen Goodson, kendi tabiriyle bu ‘eşsiz ekosistem’i yaratıcılığa, canlılığa, genç nüfusa, farklılıklara ve teknolojiye olan adaptasyonumuza bağlıyor.

Yazıda, Türkiye’de dünyadaki birçok ülkeden daha fazla internet kullanıcısı olduğu, 30 milyon Facebook, 40 milyon 3G kullanıcısıyla Türkiye’nin mobil internet üzerinden sosyal medya kullanımıyla listenin başını çektiği BTK verileri ve KPCB 2012 İnternet Trend Raporu’yla açıklanmış.

Dijital pazarlama konusundaki yeteneğimiz hayli ‘ürkütücü’

Bu bilgiye paralel olarak, Türkiye’deki pazarlama liderlerinin ve üst düzey yöneticilerin geleneksel pazarlama yaklaşımlarının değişmesi gerektiğine inandıkları belirtiliyor. Arama motoru reklamcılığının ve sosyal medyanın ülkedeki iki ana dayanak olduğunu ve Türkiye’nin dijital pazarlama konusundaki yeteneğinin hayli ‘ürkütücü’ bir hâl aldığının altını çiziyor Goodson.

Genç nüfusun, internet ve teknoloji odaklı hayatından, yeni fikirler peşine düşmek ve bunları geliştirmek üzerine becerilerine kadar ülkemizde dijital alandaki ve reklamcılık alanındaki profile dair oldukça övgü dolu sözler sarf eden yazar, bizi alıkoyacak 80 yıllık reklamcılık ya da geleneksel televizyon geçmişimiz olmayışını da gelişmemize katkı sağlayan avantajlardan biri olarak görüyor.

Ve elbette, tahmin edebileceğiniz üzere, Türkiye’deki e-ticaretin ulaştığı rakamların da bahsi geçiyor: BKM (Interbank Card Center) verilerine göre 2012’de Türkiye’deki e-ticaret pazarının 25 milyara (dolar) ulaştığı ifade ediliyor.

Gelelim, asıl reklamlar bölümüne. Goodson soruyor: “Peki Türkiye’de yapılan en heyecan verici işler neler ve bunları kim yapıyor?”

Goodson’ın ilk telaffuz ettiği ajans 41? 29!. Alemşah Öztürk’ün başkanlığındaki ajansın bugüne dek yurtiçinde ve yurtdışında çok sayıda ödül aldığını ve müşteri portföyündeki Unilever, Garanti Bankası, TTNET, Microsoft gibi güçlü markalarla ödül sayısını daha da artıracağına inandığını dile getiriyor Goodson.

Bir sonraki isim Oğuz Savaş yönetimindeki Rabarba. Yine Unilever, Turkcell ve Türk Hava Yolları gibi güçlü markalara sunduğu iyi hizmetlerle ses getiren ajansın kurulduğu günden bu yana birçok ödül aldığına dikkat çekiliyor.

Ve 2008 yılında Enis Orhun ve Tuna Tiryakioğlu tarafından kurulan C-Section… Goodson, ajansın, Efes Pilsen, Vodafone ve Coca-Cola markaları için yaptığı çalışmalarla Türkiye’deki – kendi deyişiyle – ‘ürkütücü’ dijital yeteneğe örnek teşkil ettiğini söylüyor.

Goodson, yazısını, Türkiye’de ses getiren ve kullanıcı tarafında en keyifli bulduğu reklam filmlerinin linklerini paylaşarak noktalıyor.

THY dijital konkuru

Lipton – The Woman Who Knows It All (Rabarba)

Efes Pilsen – This is That Year (C-Section)

Microsoft – Experiment7 (41? 29!)

Greenpeace – Seyfi Solukal The Fake Candidate (Wanda)

Cocostar – Missing: Yaman Gezgin (41? 29!)

Renault – Get the Megane (41? 29!)

 

Itır Yıldız

(kaynak: Forbes / link için tıklayınız)