Trendyol, Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu

Aldığı yeni yatırımla değerlemesi 16,5 milyar dolara ulaşan Trendyol, Türkiye'nin ilk decacorn'u oldu.

09.08.2021 - 12:41 | MediaCat

Trendyol, aldığı 1,5 milyar dolarlık yeni yatırımla değerlemesini 16,5 milyar dolara çıkararak “decacorn” unvanına sahip ilk Türk teknoloji şirketi oldu. ABD’nin önde gelen yatırım fonlarından General Atlantic ve Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) de katıldı.

SoftBank Investment Advisers, ADQ ve Princeville Capital’ın Trendyol’a yaptıkları yatırımla Türkiye’deki ilk yatırımlarını gerçekleştirdikleri turla birlikte Trendyol’un hissedarlık yapısı Asya, Avrupa, Amerika, Orta Doğu ve Türkiye olarak genişledi. Trendyol, şirketin kurucuları ve Türkiye’deki üst düzey kadrosu tarafından yönetilmeye ise devam ediyor.

Trendyol Kurucusu Demet Mutlu konuyla ilgili açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Bu yatırım turunda yer alan, dünyanın önde gelen yatırımcılarına ülkemize ve Trendyol’un geleceğine duydukları güven için teşekkür ediyoruz. Ülkemize son dönemdeki en yüksek uluslararası yatırımı getirmiş olmak bizim için bir gurur kaynağı. Ayrıca Trendyol’un Türkiye’den çıkan ilk ‘decacorn’ olması da sektörümüzün uluslararası arenadaki konumunu güçlendirecek. Bu yatırım, Türkiye’nin dijital ekosistemine uluslararası ilgiyi artıracak ve sektörümüzün gelişmesine ciddi ivme kazandıracak. Tutkuyla çalışan ekibimize, yüzbinlerce iş ortağımıza ve bize güvenen 30 milyonu aşkın müşterimize bu başarı yolculuğunu bizimle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.”

Türkiye’de milyonlarca kişilik istihdamı desteklediklerini vurgulayan Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Satıcılarımızın platformumuz üzerinden yürüttükleri operasyonları için yüzbinlerce kişi çalışırken, kargo dağıtımı, paketleme, müşteri hizmetleri gibi farklı sektörlerde de yüzbinlerce kişiye iş olanağı sağlıyoruz. Böylece doğrudan ve dolaylı, ekonomimize toplam 1,1 milyon kişilik istihdam katkısı yapıyoruz. 2023’te bu rakamı 2,4 milyon kişiye çıkarmayı hedefliyoruz.

“Trendyol Yönetim Kurulu Başkanı Evren Üçok ise “Genç nüfusu, dünya standartlarındaki insan kaynağı ve EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’ndeki stratejik konumu ile ülkemizin yüksek bir büyüme potansiyeli var. EMEA’nın e-ticaretteki lider oyuncusu olmak için, Türkiye’deki güçlü ekibimizden, teknoloji ve e-ticaretteki uzmanlığımızdan, ülkemizin ve iş ortaklarımızın kaliteli üretim kapasitesinden, pazarlama becerilerinden ve lojistik alanındaki deneyimlerinden güç alacağız” açıklamasında bulundu.

Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin de gelişmeyi, “Aldığımız yeni yatırımı değer yaratacak teknolojiler geliştirmek, müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak lojistik ve teknolojik altyapı yatırımları yapmak, esnaf ve KOBİ’lerimizi dijitalleştirmek, Türk ürünlerinin e-ihracatını ve ülkemize döviz girişini artırmak için kullanacağız“ sözleriyle değerlendirdi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.