MediaCat

Apple’dan çocuk istismarına karşı adım

Apple, devreye almaya planladığı yeni özellikle çocuk kullanıcılarının özel mesajlar aracılığıyla istismara uğrama olasılığını azaltma niyetinde.

Apple’dan çocuk istismarına karşı adım

Apple, cinsel içerikli olup olmadıklarını belirlemek için iPhone’ların çocuk kullanıcılarının gönderdiği ve aldığı fotoğrafları tarayacak yeni bir özelliği devreye almayı planladığını duyurdu. Teknoloji devinin bu adımı, gizlilik ve iletişimin denetlenmesi ile ilgili devam eden tartışmalar açısından önemli bir gelişme olarak yorumlandı.

“Mesajlar, gönderilen fotoğrafların müstehcen olup olmadığını belirlemek için cihazın makine öğrenimi yeteneğini kullanır. Bu özellik, Apple’ın mesajlara erişemeyeceği şekilde tasarlanmıştır” açıklamasında bulunan Apple yeni özelliğin, “ebeveynlerin, çocuklarının çevrimiçi hayata alışmalarına yardımcı olma konusunda daha bilinçli bir rol oynamasını sağlayacağını” da belirtti.

Çocuk istismarı görüntülerini tespit etmek için tasarlanan benzer yazılımlar görüntülerin kriptografik parmak izini belirli bir materyal listesiyle karşılaştırma prensibiyle çalışırken, Apple’ın Mesajlar uygulamasının yeni özelliği, cinsel içerikli olup olmadıklarını belirlemek için tüm fotoğrafları makine öğrenimi aracılığıyla tarayabilecek. Müstehcen olduğundan şüphelenilen bir görüntü alındıktan sonra ise iPhone fotoğrafın kendisini bulanıklaştıracak ve çocukları görüntülemek üzere oldukları içeriğin hassas olduğu konusunda uyaracak. Çocukların içeriği görüntülemeye karar vermeleri ya da benzer bir görseli bir başkasına göndermeye çalışmaları halinde sistem ebeveynleri bu gelişmeye dair bilgilendirecek.

Olumlu sonuçlar doğurması beklenen bir gelişme olmasına rağmen bu yeni güncelleme bazı güvenlik uzmanlarını endişelendirdi. Johns Hopkins Üniversitesi’nde kriptografi dersi veren Matthew Green’in konuya dair yorumu şöyle oldu: “Açıkçası sunulan uygulama iyi bir amaca hizmet ediyor. Ancak bu, uçtan uca şifrelenmiş fotoğrafların bile karmaşık taramalara tabi tutulabileceğini gösteren inanılmaz derecede güçlü bir teknoloji. Yararlı bir gelişme olsa da Apple’ın teknolojiyi geliştirmeye ve dağıtmaya istekli olduğu söylenebilir. Umarım hiçbir zaman başka amaçlar için kullanmaları istenmez.”

UC Berkeley’de Uluslararası Bilgisayar Bilimleri Enstitüsü’nün kıdemli araştırmacılarından olan Nicholas Weaver ise Apple’ın yeni Mesajlar güncellemesinin “Çok iyi bir fikir gibi göründüğünü” söyledi ve ekledi: “Apple’ın yaklaşımı genel olarak gizliliği en üst düzeye çıkarırken etkili olmak amacıyla detaylı düşünülmüş görünüyor” diye ekledi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.