MediaCat

Toyota 2012’de toparlandı

Otomobil satışlarında gerçekleştirdiği yüzde 22’lik artışla Toyota 2012’nin en çok satan otomotiv markası oldu.

Toyota 2012’de toparlandı

2011 yılında, Tayland ve Japonya’yı vuran sel ve deprem olayları nedeniyle üretim tesisleri hasar gören Toyota zor bir yılı geride bıraktı. 2011 yılında, ABD’de Toyota marka bir aracın karıştığı bir kaza sonrası, marka sekiz modelinin satışını askıya almış ve 7,5 milyon aracı kontrole çağırmıştı. Yaşanan bu aksiliklere rağmen, globalde 7,9 milyon dolayında araç satışıyla Toyota, 2011’de General Motors ve Volkswagen’den sonra üçüncü en çok satan otomotiv markası olmuştu.

Toyota tarafından yapılan açıklamaya göre 2012 yılında firmanın araç satışları yüzde 22’lik artışla 9,75 milyon adede ulaştı ve bu rakam markayı 2012’de zirveye taşıdı. 2009’daki daralmadan sonra, ABD hafif araç pazarında yaşanan iyileşme ve 2012’nin Kasım ayından beri Japon para birimi yenin dolar karşısında yaşadığı yüzde 15’lik düşüşün ihracat üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle markanın kârını daha da artırması bekleniyor.

Bunun dışında, Toyota, Çin ile Japonya arasında bazı adaların sahipliği konusunda yaşanan siyasi krizin iki ülke arasındaki ilişkileri etkilemesinden ve Çin’deki satışlara olumsuz yansımasından korkuyor. Otomotiv firmalarının gözünde çok önemli bir pazar olan Çin’in Japonya’yla yaşadığı kriz sonucu farklı sektörlerden birçok Japon markanın Çin pazarındaki satışlarının düştüğü görülmüştü.

 

Anıl Telcioğlu

Kaynak: (BBC)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.